Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rudzie Śląskiej powstała największa elektrownia słoneczna na Śląsku

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Activ Solar/PD
W rozwoju energii odnawialnej, Polska na tle Europy pozostaje daleko w tyle. Ale zaczyna być widoczne przyspieszenie w tej dziedzinie. W różnych częściach kraju powstaje coraz więcej takich inwestycji.

Budowane są w kraju nowe siłownie m.in. wiatrowe, słoneczne, na biomasę i wodne. Ostatnio powstała największa na Śląsku elektrownia słoneczna w Rudzie Śląskiej. Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna, która wytwarza prąd, zamontowana została na dachu zbiornika wody, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW). Nie jest to jedyna tego typu śląska inwestycja. Pierwszą użytkową instalację fotowoltaiczną, w województwie śląskim, zamontowano na kościele w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie.

Oficjalne otwarcie elektrowni fotowoltaicznej, należącej do największych tego typu obiektów w Polsce, planowane jest na najbliższy wtorek. Koszty inwestycji - blisko 4,5 mln zł, pokryły w zdecydowanej większości - blisko 4 mln złotych - środki unijne.

Elektrownia słoneczna w Rudzie Śląskiej, zajmująca powierzchnię prawie 20 tys. m kw., czyli około półtora boiska piłkarskiego, dostarczy odbiorcom rocznie około 300 megawatogodzin energii - podaje serwis WyborczaBiz. To wystarczająca ilość energii do zasilania w prąd elektryczny, "przez cały rok, około stu gospodarstw domowych" - wyjaśnił przedstawiciel GPW.

Zbiornik wody zainstalowany w Rudzie Śląskiej, zaopatruje w wodę, kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców tego miasta i okolic. Dzięki instalacji słonecznej, zamontowane tam pompy, będą mogły działać niezależnie od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. Na wypadek przerwy w dostawach prądu z sieci, co w najbliższych latach może być częste - będą automatycznie napędzane energią słoneczną.

Przedstawiciele GPW podkreślają, że śląska inwestycja fotowoltaiczna dowodzi, iż elektrownie słoneczne nie muszą być domeną terenów mniej zurbanizowanych, czy też rolniczych, głównie w centralnej i północnej Polsce. Przedsięwzięcie inwestycyjne zrealizowano w sercu aglomeracji śląskiej - w mieście, w którym znajduje się najwięcej czynnych kopalni węgla kamiennego.

Zbiornik oddziału sieci magistralnej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Rudzie Śląskiej-Czarnym Lesie, gdzie zamontowano instalację słoneczną, to nie tylko największa na Śląsku elektrownia słoneczna i jedna z największych tego typu obiektów w Polsce, ale jest to też jeden z najwyższych punktów śląskiej aglomeracji.

Metoda fotowoltaiki w uzyskiwaniu prądu bezpośrednio ze słońca, opiera się na panelu fotowoltaicznym - w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, wytwarzających energię cieplną, który produkuje energię elektryczną. Zdaniem zwolenników fotowoltaiki, rozwiązanie to jest bardzo korzystne, gdyż pozwala zaoszczędzić na kosztach zakupów energii. Nic dziwnego, że przybywa chętnych na takie instalacje. W województwie śląskim, na montaż instalacji fotowoltaicznych zdecydował się, m.in. Szpital Reumatologiczno-Rehabiltacyjny w Ustroniu.

Inwestycja w Rudzie Śląskiej, ma przynieść – prócz korzyści ekonomicznych - także efekt ekologiczny. Dzięki energii pozyskanej z pracy paneli słonecznych, roczna emisja dwutlenku węgla w mieście, zmniejszy się o 222 tony. Wyliczono, że wynosi to tyle CO2, ile około 74 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej, emituje dwutlenku węgla codziennie do atmosfery. W powietrze nie trafi także wiele ton innych trujących substancji: 0,2 tony dwutlenku siarki, 0,35 tony tlenków azotu oraz 0,10 tony pyłów kominowych.

Na Górnym Śląsku ciągle jeszcze najwięcej energii elektrycznej pochodzi z tradycyjnych elektrowni węglowych. Ale to, zgodnie z rygorami Unii Europejskiej, musi się wkrótce radykalnie zmniejszyć. Według specjalistów - w regionie stanowiącym nieco ponad 2 proc. powierzchni kraju, koncentruje się do 25 proc. emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. W Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, na każdy kilometr kwadratowy, przypada około tysiąca ton groźnych dla zdrowia pyłów rocznie.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Rudzie Śląskiej, działające na obszarze 4,3 tys. km kw., jest największą w Polsce firmą wodociągową. Codziennie dostarcza mieszkańcom prawie 370 tys. m sześciennych wody, do ponad 60 miast i gmin woj. śląskiego. Ogólnie, z wody przesyłanej przez GPW, korzysta ok. 3,5 mln osób.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto