Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tych branżach będzie najwięcej rekrutacji w 2021 roku. Ile firm szykuje podwyżki?

OPRAC.: AB
Które branże stwarzają największe perspektywy na szukanie pracy? Gdzie warto szukać zatrudnienia?

 Sprawdź, gdzie pracodawcy spodziewają się naboru nowych pracowników.
Które branże stwarzają największe perspektywy na szukanie pracy? Gdzie warto szukać zatrudnienia? Sprawdź, gdzie pracodawcy spodziewają się naboru nowych pracowników. Eugene Chystiakov/ Unsplash.com
Czy w 2021 roku nasze pensje pójdą w górę? W których branżach będzie najwięcej nowych rekrutacji? Zobacz, co planują pracodawcy i zapoznaj się z Raportem płacowym 2021.

Pandemia sprawiła, że wiele firm zawiesiło procesy rekrutacyjne. Czy 2021 r. przyniesie poprawę na rynku pracy? Które branże zabezpieczyły środki na rekrutacje nowych pracowników? Firma Hays przebadała 3,5 tys. pracodawców i blisko 5,9 tys. pracowników, aby sprawdzić, w których specjalizacjach szykują się nowe rekrutacje oraz na jak duże podwyżki mogą liczyć osoby zatrudnione.

Czy firmy będą rekrutować w 2021 roku?

Chociaż przeciągające się obostrzenia nie napawają optymizmem, to 84% pracodawców planuje zatrudnić nowych pracowników w 2021 roku. Niestety trudniej będzie o podwyżkę – wynika z danych zawartych w Raporcie płacowym 2021 Hays Poland. Pracownicy, którzy odbyli już w tym roku rozmowy z przełożonymi, często słyszeli zapewnienia o złej sytuacji finansowej firmy lub innych problemach przedsiębiorstwa. Większą siłę przetargową w kwestii negocjacji wynagrodzenia będą mieli specjaliści, których najtrudniej jest pozyskać do pracy.

Co prawda firmy planują nowe rekrutacje, ale nie znaczy to, że będzie łatwiej o pracę. Hays Poland wymienia kilka głównych przyczyn poszukiwania pracowników w 2021 roku. Będą to:

  • konieczność znalezienia zastępstwa dla pracowników, którzy odejdą z firmy,
  • próba odbudowania zespołów, które zostały zrestrukturyzowane podczas pandemii,
  • rozbudowa działów wskutek zmiany modelu biznesowego kosztem ograniczenia działalności w innych obszarach.

Nowe strategie na rekrutację pracowników

Przedstawiciele branż uwzględnionych w raporcie nie zakładają tak dużych trudności z rekrutacją jak przed rokiem, kiedy to problemów spodziewało się aż 82% przedsiębiorców (wobec 43% obecnie). Nadal jednak wyzwaniem może być przyciągnięcie i zatrzymanie w organizacji osób posiadających wiedzę ekspercką.

– Luka kompetencji pozostaje aktualnym wyzwaniem dla polskiego rynku pracy. Dla pracodawców oznacza to dalszą rywalizację o ekspertów posiadających unikatowe umiejętności, np. w obszarze IT, nowoczesnych technologii, digital czy finansów. W niektórych sytuacjach rekrutacja może być jeszcze trudniejsza niż przed pandemią, z uwagi na przyspieszenie transformacji cyfrowej w firmach i większą ostrożność kandydatów w podejmowaniu decyzji zawodowych. W 2021 pracodawcy będą musieli opracować takie strategie zatrudnienia, które umożliwią zaoferowanie atrakcyjnych warunków współpracy, przy jednoczesnym uwzględnieniu bardziej restrykcyjnej polityki kosztowej – uważa Marc Burrage, Dyrektor Zarządzający Hays Poland.

Najbardziej perspektywiczne branże

Branżami, które będą prowadzić najbardziej zintensyfikowane procesy rekrutacyjne w 2021 r., są: branża IT, telekomunikacyjna, inżynieryjna, ale także sektor nowoczesnych usług biznesowych (BSS). W ciągu najbliższych miesięcy poszukiwani będą: specjaliści IT, ds. sprzedaży, z sektora finansowego, pracownicy produkcji i księgowi.

Szanse na podwyżkę

57% pracodawców planuje podwyżki w 2021 r., ale wzrost płac może być związany z podniesieniem poziomu płacy minimalnej oraz przywracaniem poziomu wynagrodzenia obniżonego w okolicznościach pandemii. Najczęściej płace będą rosły w branżach:

  • life sciences,
  • produkcyjnej,
  • finansowo-księgowej,
  • IT.

Niewiele więcej niż połowa firm spodziewa się podwyżek. Co dziesiąty pracodawca planuje podwyżki o więcej niż 5% wynagrodzenia, 32% przedsiębiorców nie przewiduje podwyżek wyższych niż na poziomie 2,5%-5%, 15% firm zakłada podwyżki niższe niż 2,5% pensji, 40% pracodawców deklaruje płace na niezmienionym poziomie, a 3% przedsiębiorców zamierza obniżyć pracownikom pensje (1% o 2,5% wynagrodzenia, 1% o 2,5%-5%, a 1% o więcej niż 5% zarobków).

Sytuacja zawodowa z perspektywy pracowników

Tylko co drugi pracownik jest zadowolony ze swojej pensji (48%). Podobnie, tylko co drugi pracownik dostał w zeszłym roku podwyżkę, a mniej więcej co dziesiąta osoba miała obniżone wynagrodzenie. Można założyć, że część pracowników wstrzyma się z decyzją o zmianie pracy, wybierając względną stabilizację i obserwując bieg wydarzeń. Pracownicy mogą też mniej odważnie negocjować warunki zatrudnienia.

58% pracowników pozytywnie ocenia swoją perspektywę kariery zawodowej w 2021 r., co czwarta osoba nie ma zdania na ten temat (25%), a 17% respondentów z pesymizmem patrzy w nadchodzącą przyszłość.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych branżach będzie najwięcej rekrutacji w 2021 roku. Ile firm szykuje podwyżki? - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto