Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tych zawodach jest zbyt wielu pracowników: 1.09.2021. Oto lista pechowych profesji

OPRAC.: AB
Znalezienie zatrudnienia sprawia ci trudność? Problem może tkwić nie w tobie, ale w danych statystycznych. 

 W tych zawodach jest za dużo kandydatów do pracy.
Znalezienie zatrudnienia sprawia ci trudność? Problem może tkwić nie w tobie, ale w danych statystycznych. W tych zawodach jest za dużo kandydatów do pracy. 123RF
W niektórych zawodach stanowczo zbyt wiele osób szuka pracy, przez co ofert zatrudnienia nie starcza dla wszystkich. Mało tego, nadwyżka pracowników występuje w całej Europie. Przedstawiamy listę profesji, które nie wróżą świetlanej przyszłości.

Szybki rozwój cywilizacji sprawił, że niegdyś prestiżowe zawody straciły na znaczeniu i stały się dostępne dla szerszego grona osób. Nie brakuje również stanowisk, które są rzadziej obsadzane, odkąd pracę człowieka wspomagają maszyny. Automatyzacja i cyfryzacja utrudniają znalezienie pracy licznym kandydatom wykonującym pracę biurową lub prace proste. Postanowiliśmy sprawdzić, w jakich rolach najciężej jest o pracę.

Urzędy pracy z 23 europejskich krajów zrzeszonych w stworzonej przez Komisję Europejską sieci EURES (w Europejskich Służbach Zatrudnienia) zebrały dane na temat zawodów nadwyżkowych. Są to profesje, w których liczba osób chętnych podjąć zatrudnienie znacznie przewyższa wolumen dostępnych miejsc pracy. Trudności ze znalezieniem pracodawcy często wpisują się w trend, który utrzymuje się od lat.

W Europie jest zbyt wielu chętnych do pracy na stanowisku dziennikarza, fotografa, fryzjera czy pracownika budowlanego. Łącznie w zestawieniu zawodów nadwyżkowych znalazło się aż 27 różnych ról. Można je podzielić na dwie kategorie: specjalizacje z zakresu pracy biurowej oraz stanowiska związane z prostymi czynnościami, często wykonywanymi przez niewykwalifikowanych pracowników.

W raporcie uwzględniono siedem zawodów związanych z pracą biurową. Autorzy zestawienia sugerują, że profesjonalistów wypiera technologia i "należy się spodziewać włączenia wielu podstawowych ról" do innych profesji. Podkreślają także, że wyniki badania nie są niejednoznaczne. Zawód, który w wybranych państwach i regionach jest nadwyżkowy, w innych częściach świata może kwalifikować się do tych deficytowych. Tak jest m.in. z posadami dla sprzątaczek, które w 7 krajach zaliczają się do zawodów nadwyżkowych, a w 9 innych - do deficytowych.

Warto przeczytać również:

W 10 spośród 27 przypadków wskazano na dużą skalę nadwyżki, a przy kolejnych 12 profesjach - na względnie dotkliwy wynik. W rankingu znalazły się cztery zawody wykonywane przez pracowników niewykwalifikowanych oraz jedna profesja skategoryzowana jako profesjonalna (artysta wizualny).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych zawodach jest zbyt wielu pracowników: 1.09.2021. Oto lista pechowych profesji - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto