Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tych zawodach jest zbyt wielu pracowników: 1.09.2021. Oto lista pechowych profesji

OPRAC.: AB
Znalezienie zatrudnienia sprawia ci trudność? Problem może tkwić nie w tobie, ale w danych statystycznych. 

 W tych zawodach jest za dużo kandydatów do pracy.
Znalezienie zatrudnienia sprawia ci trudność? Problem może tkwić nie w tobie, ale w danych statystycznych. W tych zawodach jest za dużo kandydatów do pracy. 123RF
W niektórych zawodach stanowczo zbyt wiele osób szuka pracy, przez co ofert zatrudnienia nie starcza dla wszystkich. Mało tego, nadwyżka pracowników występuje w całej Europie. Przedstawiamy listę profesji, które nie wróżą świetlanej przyszłości.

Szybki rozwój cywilizacji sprawił, że niegdyś prestiżowe zawody straciły na znaczeniu i stały się dostępne dla szerszego grona osób. Nie brakuje również stanowisk, które są rzadziej obsadzane, odkąd pracę człowieka wspomagają maszyny. Automatyzacja i cyfryzacja utrudniają znalezienie pracy licznym kandydatom wykonującym pracę biurową lub prace proste. Postanowiliśmy sprawdzić, w jakich rolach najciężej jest o pracę.

Urzędy pracy z 23 europejskich krajów zrzeszonych w stworzonej przez Komisję Europejską sieci EURES (w Europejskich Służbach Zatrudnienia) zebrały dane na temat zawodów nadwyżkowych. Są to profesje, w których liczba osób chętnych podjąć zatrudnienie znacznie przewyższa wolumen dostępnych miejsc pracy. Trudności ze znalezieniem pracodawcy często wpisują się w trend, który utrzymuje się od lat.

W Europie jest zbyt wielu chętnych do pracy na stanowisku dziennikarza, fotografa, fryzjera czy pracownika budowlanego. Łącznie w zestawieniu zawodów nadwyżkowych znalazło się aż 27 różnych ról. Można je podzielić na dwie kategorie: specjalizacje z zakresu pracy biurowej oraz stanowiska związane z prostymi czynnościami, często wykonywanymi przez niewykwalifikowanych pracowników.

W raporcie uwzględniono siedem zawodów związanych z pracą biurową. Autorzy zestawienia sugerują, że profesjonalistów wypiera technologia i "należy się spodziewać włączenia wielu podstawowych ról" do innych profesji. Podkreślają także, że wyniki badania nie są niejednoznaczne. Zawód, który w wybranych państwach i regionach jest nadwyżkowy, w innych częściach świata może kwalifikować się do tych deficytowych. Tak jest m.in. z posadami dla sprzątaczek, które w 7 krajach zaliczają się do zawodów nadwyżkowych, a w 9 innych - do deficytowych.

Warto przeczytać również:

W 10 spośród 27 przypadków wskazano na dużą skalę nadwyżki, a przy kolejnych 12 profesjach - na względnie dotkliwy wynik. W rankingu znalazły się cztery zawody wykonywane przez pracowników niewykwalifikowanych oraz jedna profesja skategoryzowana jako profesjonalna (artysta wizualny).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych zawodach jest zbyt wielu pracowników: 1.09.2021. Oto lista pechowych profesji - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto