Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W walce na witryny dla niewidomych PO przegrało z kretesem

Wojciech Kulesza
Wojciech Kulesza
Eurowybory za pasem, kampania wyborcza w pełni. "Widzialni" przeprowadzili audyt dostępności dla osób niewidomych witryn internetowych dziesięciu partii, których kandydaci stają w szranki. Wyniki niestety nie napawają optymizmem.

Wybory do parlamentu europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Przedwyborcza gorączka ogarnęła ulice, place i wszelkie dające się zakleić plakatami powierzchnie. Nie ominęła także radia, telewizji i oczywiście internetu. Zewsząd spoglądają na nas przyjaźnie uśmiechnięte oblicza kandydatów do europarlamentu, a powietrze robi się gęste od wyborczych sloganów i obietnic.

Trzymający jak zawsze rękę na pulsie Widzialni www.widzialni.eu przeprowadzili audyt stron internetowych głównych graczy na politycznej szachownicy, mający określić dbałość naszych przyszłych reprezentantów o swoich niepełnosprawnych wyborców. Na celownik trafiły: PIS, PO, SLD, PSL, Samoobrona, UPR, Polska Partia Pracy, Libertas, Prawica Rzeczypospolitej oraz Porozumienie dla Przyszłości.

Badania zostały przeprowadzone przy współpracy osób niewidomych i niedowidzących o zróżnicowanej biegłości w obsłudze internetu. Do testów użyto dwóch programów czytających Jaws i Window Eyes oraz programu powiększającego Lunar. Badania wykonano w dwóch zakresach. Pierwszy polegał na analizie dostępności i płynności nawigacji na witrynach poszczególnych partii, uczestnicy testu zbadali osiem kluczowych elementów:

- tytuł strony
- poprawne opisy nagłówków
- bezpośrednie czytanie tekstu po kliknięciu na link
- odpowiedni opis linków
- odpowiedni opis formularzy
- kontrast tekstu w stosunku do tła
- jednolitość zastosowanych czcionek
- ogólne wrażenie

Drugi zakres polegał na wykonaniu konkretnej czynności lub uzyskaniu szczegółowych informacji dotyczących danego ugrupowania:

- odnalezienie danych teleadresowych
- odnalezienie linku do strony głównej na dowolnej podstronie serwisu
- odnalezienie programu partii
- uzyskanie informacji o kierownictwie partii
- odczytanie najnowszych informacji z bieżącego tygodnia

Wyniki przeprowadzonego audytu są nieco zaskakujące, ale niestety nie napawają szczególnym optymizmem. Jak się okazało będącej obecnie u steru Platformie Obywatelskiej nie zależy specjalnie na pozyskaniu potencjalnego elektoratu, jakim są osoby niepełnosprawne - w tym wypadku niewidome i niedowidzące. Witryna tej partii uzyskała wraz z Samoobroną najgorszy wynik testów, ocierając się o włos o ocenę negatywną. Dane pokazują niedostosowanie strony do potrzeb osób niewidomych, co niestety nie pozwala im sprawnie i wygodnie z niej korzystać. Program czytający nie jest w stanie bezpośrednio czytać tekstów znajdujących się na stronie, a kontrast czcionek w stosunku do tła jest dalece za mały jak na potrzeby internautów korzystających z programów powiększających. Sytuacji nie ratuje niestety możliwość powiększenia czcionki - cóż po dużej czcionce, jeżeli nadal jej nie widać? Podobnie rzecz się ma ze stroną Samoobrony, tutaj co prawda jest nieco lepiej z kontrastem, jednak autorzy strony z pewnością nie tworzyli jej z myślą o osobach niewidomych.

Nieco lepiej wyglądają strony PSL, Polskiej Partii Pracy i Libertas. PSL i PPP nie zadbały na swoich stronach o dostateczne opisanie nagłówków i pól formularzy (pola obsługujące funkcje „zaloguj", „zarejestruj", „szukaj" itp), szwankuje także bezpośrednie czytanie tekstów. Lepiej za to rzecz się ma w odniesieniu do odnalezienia szczegółowych informacji, choć testy wykazały, że PSL nie jest zainteresowane przedstawieniem swojego programu elektoratowi z zaburzeniami widzenia. Z kolei Libertas uległo modnej ostatnio tendencji umieszczania szarych tekstów na białym tle, która to tendencja skutecznie wyklucza osoby niedowidzące korzystające np. z programu Lunar.

SLD, UPR, Porozumienie dla Przyszłości oraz Prawica Rzeczypospolitej wykazały się nieco większą troską o potrzeby osób niepełnosprawnych, uzyskując w testach ocenę dostateczną z niewielkim wskazaniem na dobrą. Podobnie jak w przypadku większości stron także tutaj niedostatecznie opisane są pola formularzy, występują także kłopoty z bezpośrednim czytaniem tekstów.

Na dzień dzisiejszy palmę pierwszeństwa dzierży największa partia opozycji czyli PiS. Witryna tej partii jako jedyna uzyskała w ocenie osób testujących jej dostępność i przystosowanie dla potrzeb osób niewidzących i niedowidzących ocenę dobrą. Oczywiście strona nie jest wolna od błędów - są kłopoty z bezpośrednim czytaniem tekstów, a pozostałe badane parametry również wymagają dopracowania, jednak nie było większych problemów z nawigowaniem po stronie, linki są właściwie opisane, a strona sprawia dobre wrażenie ogólne. Również odnalezienie podstawowych informacji nie nastręczyło większych kłopotów, może z wyjątkiem programu partii, ale to w odniesieniu do polityków zasadniczo nikogo nie powinno zaskoczyć.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto