Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wagarują - tym razem nauczyciele

Piotr Drabik
Piotr Drabik
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teacher_writing_on_a_Blackboard.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teacher_writing_on_a_Blackboard.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Teacher_writing_on_a_Blackboard.jpg
MEN zainteresowało się problemem, jakim są ciągłe nieobecności pedagogów w polskich szkołach.

Przeprowadzone w Polsce międzynarodowe badania TALIS wykazały, że obok braku wykwalifikowanej kadry największym problemem naszego szkolnictwa są ciągłe nieobecności... nauczycieli! Odpowiedziało tak 44 proc. ankietowanych. Okazało się, że "wagary" stały się problemem wśród pedagogów, a nie tylko w środowisku uczniowskim. Badanie przeprowadzono wśród ponad 3 tys. dyrektorów gimnazjów.

Co jest powodem takiego stanu rzeczy ? Zwolnienie zdrowotne nauczycieli może trwać nawet rok. Zamiast cały czas leżeć w łóżku, pedagodzy wykorzystują czas oraz okazję i udzielają korepetycji czy piszą podręczniki szkolne. Jednak częściej zdarzają się krótkie nieobecności, które nie są wystarczającym powodem do zwolnienia. Poza kodeksem pracy, pracowników szkół broni jeszcze Karta Nauczyciela.

Jednak nikt nie jest w stanie określić, jaka jest skala zjawiska, ponieważ wcześniej nie gromadzono informacji na ten temat w skali kraju. Tylko gminy zbierają informację na temat urlopów zdrowotnych. MEN na zebrać dane w sprawie długoterminowych urlopów nauczycieli w listopadzie. Nie wiadomo jednak, czy zostaną one opublikowane.

Źródło:
gazeta.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto