MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2022. Czy rezerwować wyjazd w tak niepewnych czasach? Pandemia i zamknięte niebo wpływają na plany biur podróży i turystów

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jak nie pandemia, to wojna. Branża turystyczna zmienia się pod wpływem kolejnych nieszczęść, a Polacy nabierają nowych nawyków związanych z rezerwowaniem wakacji. Czy warto rezerwować wakacje już teraz i jak napięta sytuacja w Europie może płynąć na plany turystów latem 2022?
Jak nie pandemia, to wojna. Branża turystyczna zmienia się pod wpływem kolejnych nieszczęść, a Polacy nabierają nowych nawyków związanych z rezerwowaniem wakacji. Czy warto rezerwować wakacje już teraz i jak napięta sytuacja w Europie może płynąć na plany turystów latem 2022? anyaberkut, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Wakacje 2022 mogą przypaść na dziwny i niepewny czas. Wojna na Ukrainie trwa, sytuacja w Europie jest coraz bardziej napięta, co odbija się na wszystkich dziedzinach życia. Z problemami boryka się także branża turystyczna. Nie wiecie, czy warto rozglądać się za wakacyjnymi ofertami w tak niepewnych czasach? Chociaż biura podróży odnotowują duże spadki sprzedaży, zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą i nie ma się czego obawiać. Sprawdziliśmy!

Spis treści

Wakacje w niepewnych czasach. Czy warto planować letni wypoczynek już w kwietniu?

Im wcześniej, tym lepiej? Tak wynika z analizy "Rzeczpospolitej", która zwraca uwagę na fakt, że Polacy w 2022 roku chętniej korzystają z możliwości wykupienia wakacyjnych wyjazdów z dużym wyprzedzeniem (takich rezerwacji jest już o 1/3 więcej niż w 2021 roku!).

Niestety, po pandemii koronawirusa ceny wyjazdów zagranicznych na całym świecie rosną w ekspresowym tempie: już teraz kwota, którą trzeba zapłacić za rezerwację wycieczki czy noclegu, jest średnio wyższa o ok. 10 procent w stosunku do roku ubiegłego. Także w związku z wojną w Europie i całą lawiną komplikacji, które spowodował ten konflikt, ceny wakacji, wycieczek i urlopów w najbliższym czasie prawdopodobnie jeszcze wzrosną.

Prezes Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz w rozmowie z Onetem zauważa, że choć oferty wczasów wyglądają nadal dość atrakcyjnie, to obecne ceny raczej się nie utrzymają, choćby przez dynamiczny wzrost cen paliw oraz kursów euro i dolara.

Czy wakacje będą drożeć? Na to pytanie nie ma łatwej odpowiedzi. Jak się wydaje, raczej nie stanieją, a wakacje w Polsce zdrożeją bardziej niż te zagraniczne, bo inflacja w Polsce należy do najwyższych w Europie - mówi Damasiewicz w Onecie.

W niepewnych czasach polscy turyści zrobili się jednak dużo ostrożniejsi i częściej niż wcześniej korzystają z możliwości ubezpieczenia od rezygnacji z wakacyjnych wojaży.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Duży wzrost zainteresowania ubezpieczeniami turystycznymi

Jak podaje rynek-turystyczny.pl, w ostatnich latach Polacy coraz chętniej wykupują ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdów. W czasach, kiedy cały świat boryka się z epidemią koronawirusa, obostrzenia zmieniają się w błyskawicznym tempie, a kolejne sektory nieba zamykane są w ramach sankcji na Rosję, wydaje się to racjonalne posunięcie.

Nigdy w naszej już ponad 20-letniej historii działania w Polsce nie widzieliśmy takiego zainteresowania tego typu ubezpieczeniami. Podsumowaliśmy już wstępnie rok 2021 i okazało się, że wystawiliśmy około 75 tys. takich polis. Przyjmując w uproszczeniu, że każda z nich obejmuje przeciętnie 3 osoby, to oznacza, że objęliśmy ochroną około 225 tys. Polaków. To rekord – powiedział w rozmowie z portalem rynek-turystyczny.pl Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.

Na to, jak ogromna jest to zmiana w stosunku do lat poprzednich, wskazują same liczby. Portal, powołując się na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, podaje, że w latach 2018 i 2019 rocznie Polacy wykupili ok. 2,7 mln wycieczek. W 2020 roku był to już tylko 1 mln, a w 2021 roku branża odnotowała niewielki wzrost sprzedaży wyjazdów - w sumie sprzedano ich ok. 1,4 mln. Oznacza to, że mimo ogromnego spadku zainteresowania wycieczkami, Polacy dużo chętniej (w stosunku do lat poprzednich) korzystali z ubezpieczenia od rezygnacji z wyjazdu.

Wakacje 2022 w Polsce czy za granicą? Pandemia i wojna odciskają piętno

Sytuacja na świecie ma wpływ na plany wakacyjne Polek i Polaków, a więc i politykę biur podróży. Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie wojna w Europie wpłynie na branżę turystyczną, ale można już dokonać pewnych obserwacji na temat skutków zanikającej już na szczęście pandemii COVID-19.

Badanie społeczne przeprowadzone na zlecenie travelplanet.pl wskazuje, że w 2021 roku Polacy szczególnie często decydowali się na wyjazdy krajowe. Powód może jednak zaskakiwać - nie chodziło bowiem o strach przed zakażeniem wirusem, ale o męczące procedury związane z powrotem do kraju.

82 proc. turystów, którzy wyjechali za granicę w 2021 roku, zaszczepiło się na Covid-19. Ci, którzy woleli spędzić w tym sezonie wakacje w kraju, zdecydowali tak nie tyle z obawy przed zarażeniem koronawirusem, co raczej z powodu uciążliwości, związanych z procedurami dotyczącymi wyjazdów zagranicznych. - czytamy w raporcie z badania.

Na spędzenie urlopu w kraju zdecydowało się w 2021 roku aż 53 procent respondentów (wyjazdy organizowane samodzielnie oraz przez biura podróży). Wczasy za granicą wybrało 27 procent badanych. Pozostałe osoby wolały spędzić czas wolny w domach.

Przygotuj się już teraz na każdą podróż!

Travelplanet.pl zwraca uwagę na fakt, że biura podróży starają się uelastyczniać proponowane rozwiązania, by zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty m.in. poprzez możliwość darmowej zmiany terminu oraz destynacji, czy możliwości rezygnacji za niewielką opłatą przy wykupieniu ubezpieczenia.

To typ ubezpieczenia o największej dynamice sprzedaży, nie tylko w wersji podstawowej, ale także wszystkim w wariantach obejmujących szerokie spektrum zabezpieczeń - powiedział nam Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży ITAKA, wiceprezes PIT.

Z danych wyraźnie wynika, że w 2022 roku do skorzystania z ofert biur podróży respondentów najbardziej zachęciłaby możliwość zmiany lokalizacji - w końcu obostrzenia COVID czy sytuacja na świecie mogą się zmieniać bardzo gwałtownie, a wolne dni trzeba zaplanować ze sporym wyprzedzeniem.

Oferty biur podróży na wakacje - naprawdę takie elastyczne?

Wchodząc w zakładkę “Lato 2022” na stronie Rainbow Tours oczom od razu ukazują się komunikaty o możliwości bezpłatnego odwołania wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 (do 30 dni) w przypadku wykupienia wczasów z ofert Second Minute. Wpłacone środki zwrócone zostaną w formie vouchera i można je przeznaczyć na inny wyjazd z wakacyjnego wachlarza ofert. Z kolei koszt ubezpieczenia od rezygnacji to 4,56 procent - biuro podaje, że środki mogą zostać zwrócone nawet w wysokości całej wpłaconej kwoty.

Podobnie jest w przypadku biura podróży ITAKA. Na stronie operatora wycieczek wyszczególniono kilka wariantów ubezpieczeń (również w przypadku zachorowania kupującego lub osób mu bliskich). Za dodatkową opłatą, która wynosi aktualnie 139 zł/os., w przypadku zachorowania można zmienić termin swojego wyjazdu. ITAKA uruchomiła także bezpłatny pakiet, który umożliwia zmianę wakacyjnych rezerwacji w 2022 roku do 22 dni przed planowaną wycieczką.

Coral Travel również umożliwia klientom elastyczne zmiany rezerwacji bez podawania powodu. Z takiej usługi można skorzystać jednorazowo do 30 dni przed terminem wczasów, a jej koszt rozpoczyna się od 22 zł za osobę (Turcja, Egipt, Hiszpania, Bułgaria, Tunezja) oraz 149 zł za osobę w przypadku podróży do Dubaju czy na Dominikanę. Dostępna jest również opcja, która pozwala na dokonywanie zmian do 3 razy, a jej cena wynosi 72 zł od osoby. Ubezpieczenie w przypadku rezygnacji z podróży w Coral Travel wynosi obecnie 4,9 procent ceny, a klientom przysługuje zwrot wszystkich kosztów.

Większość touroperatorów zachęca klientów także poprzez gwarancję najniższej ceny (kupujący tę samą wycieczkę w późniejszym terminie nie zapłaci za wyjazd mniej) lub gwarancję niezmienności ceny (okoliczności nie wpłyną na podwyższenie kosztów wyjazdu).

Wojna na Ukrainie negatywnie odbiła się na biurach podróży

O tym, czy konflikt na Ukrainie wpływa na branżę turystyczną udało nam się porozmawiać z członkiem zarządu Rainbow Tours Maciejem Szczechurą.

Oczywiście na ten moment możemy powiedzieć, że konflikt na Ukrainie wpływa na sprzedaż wycieczek. W okresie zimowym zainteresowanie wyjazdami do kierunków egzotycznych takich jak Dominikana, Meksyk czy Zanzibar, cieszyło się wśród klientów bardzo dużą popularnością - takiego zainteresowania nie odnotowaliśmy jeszcze nigdy wcześniej. Jesteśmy jednym z liderów podróżowania w czasach pandemii. W tym roku sprzedaż oferty letniej bardzo się rozpędzała po fali omikronu - mogę pokusić się nawet o stwierdzenie, że byliśmy w rekordowym jak na ten czas momencie. Od zeszłego czwartku sprzedaż spadła o kilkadziesiąt procent z dość oczywistego powodu - ludzie interesują się innymi tematami i odkładają decyzję o wakacjach na później. Zakładamy, że jest to zjawisko przejściowe, natomiast jak będzie - czas pokaże - powiedział nam Maciej Szczechura.

Rainbow Tours nie planuje w najbliższym czasie wprowadzania zmian w ubezpieczeniach z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Jak stwierdził nasz rozmówca, turyści mogą bez obaw planować wyjazdy - gama pakietów ubezpieczeniowych opracowana w trakcie pandemii daje bardzo dużą ochronę klientom.

W tej chwili ciężko byłoby wymyślić ubezpieczenia dedykowane specjalnie tej okoliczności. W trakcie pandemii pakiety ubezpieczeniowe zostały już mocno rozbudowane, w szczególności w zakresie zabezpieczenia klientów na wypadek niespodziewanej rezygnacji z wyjazdu. W tym zakresie pandemia niejako przygotowała nas i turystów na trudne czasy. Niepewność związana z wyjazdami nie jest dla nas nowością. W ostatnich latach musieliśmy funkcjonować w warunkach zamykania granic czy centrów handlowych, w których są nasze salony oraz różnorakich restrykcji dotyczących wyjazdów i powrotów do Polski - dodał członek zarządu Rainbow Tours.

Jak widać, wycieczki organizowane przez biura podróży rzeczywiście stały się bardziej przyjazne klientowi i stawiają na jego komfort. Za niewielką z reguły dopłatą kupujący mogą być spokojni o swoje letnie wczasy.

Źródło: rp.pl,
rynek-turystyczny.pl, travelplanet.pl, r.pl, itaka.pl, coraltravel.pl, onet.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wakacje 2022. Czy rezerwować wyjazd w tak niepewnych czasach? Pandemia i zamknięte niebo wpływają na plany biur podróży i turystów - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto