Wakacje bez kleszczowego zapalenia mózgu

Materiał informacyjny ,,KAMPANII NIE IGRAJ Z KLESZCZEM. WYGRAJ Z KLESZCZOWYM ZAPALENIEM MÓZGU"

Pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 pokazała nam jak ważna jest profilaktyka zakażeń innymi groźnymi chorobami, którym możemy zapobiec i jak warto dbać o swoje zdrowie. Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to groźna choroba wywoływana przez wirusa przenoszonego przez kleszcze, której przebieg może być bardzo poważny. Nie ma na nią leku i podobnie jak COVID-19 leczy się ją wyłącznie objawowo. Od dawna jednak można się przed nią skutecznie chronić dzięki dostępnym szczepieniom ochronnym. Czy zatem warto przed wakacjami zabezpieczyć się i nie myśleć o kolejnym wirusie podczas wypoczynku?

Zdecydowana większość z nas boi się kleszczy i zagrożenia dla naszego zdrowia, które mogą przynosić. Jednak cały czas zbyt mało osób korzysta z profilaktyki w postaci szczepień ochronnych przeciw KZM. Ocieplenie klimatu sprawia, że kleszczy jest cały czas dużo i w lasach, i w parkach i przydomowych ogródkach. Stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia każdego dnia.

Jeżeli kleszcz, który wkłuł się w nasze ciało był zakażony wirusem KZM, to nasz organizm w będzie próbował z nim walczyć. Jeżeli się to jednak nie uda, zwykle po 7-14 dniach pojawiają się objawy, które przypominają grypę – gorączka, bóle stawów, mięśni i głowy. Jeżeli również na tym etapie organizm nie poradzi sobie z wirusem, trafia on do układu nerwowego i rozpoczyna się druga neurologiczna faza choroby. Niestety nie ma leku na KZM, leczenie – często w szpitalu – polega wyłącznie na leczeniu objawów.

Liczba przypadków KZM niepokojąco wzrasta od lat. Problem dotyczy całej Europy i Polski, gdzie w ostatnim czasie rokrocznie obserwuje się wzrost zakażeń wirusem KZM. Najwięcej zachorowań występuje w Polsce północno-wschodniej i wschodniej: na Suwalszczyźnie, Podlasiu, Mazurach, w okolicach Lublina, wschodnim Mazowszu, jednak pajęczaki zakażone wirusem występują na terenie całej Polski – informuje prof. dr hab. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Według dostępnych danych w naszym kraju co roku rejestruje się 150-350 zachorowań na KZM. Eksperci podkreślają jednak, że nie wiemy jaka jest prawdziwa skala zakażeń, ponieważ dane są wyraźnie niedoszacowane.

Najlepszym sposobem, żeby ustrzec się przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie ochronne.

- W Polsce są obecnie dostępne szczepionki przeciw KZM dwóch producentów, każda w dawce dla dzieci oraz dla dorosłych. To szczepionki inaktywowane (zabite). Schemat szczepienia obejmuje podanie trzech dawek szczepionki. W trakcie trwającego sezonu aktywności kleszczy spodziewana ochrona jest wystarczająca po pierwszych dwóch dawkach. W celu utrzymania odporności przeciw KZM należy co trzy, a następnie co pięć lat podawać dawki przypominające szczepionki. Jeśli konieczne jest szybkie uodpornienie, można zastosować schemat przyspieszony, w którym dwie pierwsze dawki można przyjąć w odstępie 14 dni – dodaje prof. dr hab. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zobacz wideo z historią pacjenta (trailer)

Wideo

Dodaj ogłoszenie