MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna akcja krwiodawstwa 2010 podsumowana

Grzegorz Gołębiowski
Grzegorz Gołębiowski
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie na uroczystej gali w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, dokonało podsumowania przedsięwzięcia "Wakacyjna akcja krwiodawstwa 2010. Jej zwycięzca uhonorowany został fordem k.

Okres wakacji, to czas, kiedy stacje i centra krwiodawstwa odczuwają deficyt krwi. Niejednokrotnie trzeba z tego powodu przesuwać planowane zabiegi. Celem przeprowadzonej akcji było zabezpieczenie zapasów krwi we wszystkich stacjach i szpitalach województwa lubelskiego, o co apelowali dyrektorzy szpitali i stacji krwiodawstwa. Dzięki staraniom wicewojewody Henryki Strojnowskiej do akcji włączyli się pracownicy administracji rządowej, samorządowej oraz zespolonej z terenu województwa lubelskiego. Jej rezultatem jest zebranych 350 l krwi.

W trakcie odbytego dn. 22 października w sali kolumnowej Urzędu spotkania wicewojewoda Strojnowska wyróżniła gminę i miasto Krasnystaw. Medale Wojewody Lubelskiego otrzymali miejscowi koordynatorzy akcji: Tomasz Barczuk z gminy Krasnystaw i Alicja Grabiec z miasta Krasnystaw. Danuta Szabala z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie dostała w wyniku przeprowadzonego losowania skuter.

Oprócz akcji dla urzędników Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowało także konkurs dla innych krwiodawców. Polegał on na dwukrotnym oddaniu krwi i wymyśleniu hasła promującego honorowe dawstwo krwi. Zwyciężył 25-letni Sebastian Klekotka-absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, który odjechał nowym fordem k. Jego hasło brzmiało: "Nieś pomoc, masz ją we krwi".

Krew stosuje się do transfuzji lub produkcji preparatów krwiopochodnych takich jak np. krioprecypitat - stężony preparat z białek osocza (płynnego składnika krwi), stosowany u chorych z hemofilią, chorobą von Willebranda, niedoborem fibrogenu oraz w leczeniu DIC (zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrzmacicznego).

Honorowy dawca krwi w dniu oddania otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad. Ponadto przysługuje mu dzień wolny od pracy. W niektórych miastach po oddaniu pewnej ilości krwi (np.w Lublinie, czy w Warszawie jest to 18 litrów) można korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej.

Jednorazowo, metodą konwencjonalną można oddać 450 ml krwi (nie częściej niż, co
2 miesiące), zaś metodą plazmaferyzy (dawca oddaje tylko osocze krwi - 600 ml, nie częściej niż co 2 tygodnie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto