Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walczyć z Naturą 2000 czy wspierać rodzimą przyrodę?

Danuta Matyja
Danuta Matyja
Czy mamy szukać dzikiej natury aż w Hiszpanii, skoro własną niszczymy? Kanion rzeki Irati w Hiszpanii. | fot. Danuta Muszyńska
Czy mamy szukać dzikiej natury aż w Hiszpanii, skoro własną niszczymy? Kanion rzeki Irati w Hiszpanii. | fot. Danuta Muszyńska
Premier Jarosław Kaczyński chce walczyć z unijnym programem ochrony przyrody Natura 2000. Może lepiej zastanowić się, jak racjonalnie ochronić to, co w Polsce najcenniejsze - niepowtarzalną faunę i florę? Bierzmy w tym przykład z Europy!

Niedawno premier Jarosław Kaczyński wypowiadał się na temat unijnego programu ochrony przyrody Natura 2000. Do tego programu jest włączona, między innymi, dolina rzeki Rospudy, przez którą planuje się przeprowadzić obwodnicę Augustowa. Ostro protestują przeciw temu
ekolodzy. Według premiera Kaczyńskiego, Natura 2000 obejmuje swoim zasięgiem zbyt dużą powierzchnię naszego kraju przez co Polska nie może się rozwijać.

Tymczasem nie jest to zgodne z prawdą. Na przykład Hiszpania - kraj, który w momencie swojego wejścia do UE był, pod względem ekonomiczno-gospodarczym, bliźniaczy do Polski w momencie akcesji - chroni czterokrotnie większy odsetek swej powierzchni niż Polska. Nie przeszkodziło to rozwojowi państwa półwyspu Iberyjskiego. Hiszpanie dysponują siecią autostrad dobrej jakości i równocześnie wieloma chronionymi rezerwatami przyrody (jak na przykład dolina rzeki Irati czy rezerwaty w Pirenejach), gdzie można zetknąć się z przyrodą nienaruszoną działalnością człowieka.

Większość autostrad, które nie kolidują z obszarami chronionymi, wybudowano korzystając z funduszy unijnych. Łączna ich długość to ponad 3000 km, podczas gdy w Polsce oddanych do użytku jest nieco ponad 650 km.

Zamiast, jak to zamierza premier Kaczyński, walczyć z Unią o doprowadzenie Natury 2000 "do wymiaru racjonalnego", może warto chronić to, co mamy najcenniejszego? Może warto wziąć przykład z Hiszpanii i budując autostrady, omijać o minimum kilkanaście kilometrów, obszary ochronne. Wśród zagranicznych turystów bowiem, to właśnie polskie krajobrazy z bogactwem roślinności i zwierząt, i to one cieszą się wielką popularnością. Gdzież można bowiem natknąć się na siedliska lęgowe Bociana Czarnego, żubra w naturalnych warunkach czy obcować z dziewiczymi krajobrazami Bieszczad? Tylko w Polsce!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto