MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki. Jak się je obchodzi na świecie?

Justyna Borowiecka
Justyna Borowiecka
własnoręcznie narysowane :)
własnoręcznie narysowane :)
Już za tydzień walentynki, święto zakochanych. Święto znane na całym świecie. Przeczytaj o tym jak, obchodzi się je w innych krajach.

Święty Walenty jest patronem chorych na epilepsję, których ten męczennik miał leczyć. W Polsce nazywano epilepsję chorobą świętego Walentego. Dlaczego św. Walenty stał się patronem zakochanych dokładnie nie wiadomo, jedni uważają, że stan uczuciowy niektórych zakochanych przypomina chorobę umysłową. Inni wyjaśniają tą zbieżnością dnia świętego z porą łączenia się w pary ptaków na Wyspach Brytyjskich. A jeszcze inni tłumaczą to przyjęciem przez chrześcijaństwo pogańskiego zwyczaju wypisywania przez chłopców przed dnień święta bogini dziewcząt (15 lutego) imion swych ukochanych.

Jak nakazuje tradycja wysyłane są karki z życzeniami, wręczane są drobne podarki. Życzenia powinny być podpisane anonimowo lub Twój Walenty, Twoja Walentynka.
Dzień ku jego czci ustanowiony przez kościół przypada na 14 lutego. Jest pełen przepowiedni meteorologicznych:

"Gdy na święty Walenty deszcz, mrozy będą jeszcze..."
"Gdy na święty Walenty deszcz pada, długą zimę zapowiada"

O zwyczaju wspomniał też Szekspir w Hamlecie, w usta Ofelii wkładając fragment ludowej pieśni:
Dzień dobry, dziś święty Walenty,
Dopiero co świtać poczyna,
Młodzieniec snem leży ujęty,
A hoża doń puka dziewczyna.
Podskoczył kochanek, wdział szaty,
Drzwi rozwarł przed swoją jedyną,
I weszła dziewczyna do chaty,
Lecz z chaty nie wyszła dziewczyną.

A jak Walentynki świętuje się w innych krajach?

W Ameryce, a właściwie w USA, kartki walentynkowe wysyła się do wszystkich osób. Do przyjaciół, rodziny, szefów, pracowników, znajomych. Niezależnie od płci i wieku. Dotyczy to nie tylko kartek, ale i drobnych prezentów. Podstawowym prezentem dla ukochanej od lat są bombonierki, najlepiej w kształcie serca, a do tego mogą być czerwone róże. Walentynki w USA są tak popularne, że do szkół wprowadzono specjalne walentynkowe lekcje.

W Anglii istniał zwyczaj, że dzieci przebierały się za dorosłych. Później odwiedzano domy z radosnym śpiewem. Piosenki oczywiście miały charakter miłosny. Do najbardziej popularnych upominków należą kartonowe serca z postaciami Romea i Julii.

W Walii ciekawym zwyczajem jest obdarowywanie ukochanej osoby prezentem - drewniana łyżeczką, zdobioną serduszkami, kluczami i kłódeczkami. Przesłanie jest oczywiście proste "Otwórz moje serce"

W Niemczech prezentem są czerwone róże, świadczące o miłości i wiecznej świeżości uczucia oraz czekoladowe (koniecznie z marcepanu w polewie z mlecznej czekolady) lub piernikowe (w polewach lukrowych z miłosnymi wzorkami) słodycze w kształcie serca. Do tradycji należy również uroczysta kolacja, najczęściej w lokalu pośród innych zakochanych par.

We Francji zamiast kartek wysyła się bukiet kwiatów zaopatrzony w bilecik. Zaprasza się ukochaną osobę na kolację lub do teatru.

We Włoszech rozpowszechnia się kupowanie odzieży w kolorze czerwonym. Najczęściej jest to czerwona bielizna.

W Hiszpanii dostaje się praktyczne prezenty. Panie sprzęty AGD (lodówki, pralki itp) a panowie sprzęt komputerowy, dvd, odtwarzacze, gry itp.

W Indiach walentynki stają się coraz popularniejsze, głównie wśród młodzieży, mimo protestów ortodoksyjnych Hindusów.

W Japonii również walentynki są obchodzone. Tu jak w przypadku Ameryki, prezenty daje się każdemu (rodzina, przyjaciele, szefowie itp). Prezentami są głównie czekoladki, które daje się bardziej z grzeczności niż z większej sympatii. Czekoladki dzieli się na dwa rodzaje: "giri-choko" czyli czekoladki dawane z obowiązku, (najczęściej są to wyroby z Belgii i Szwajcarii) oraz 'honmei-choko" dla ukochanego. Te ostatnie są w kształcie serca z czekoladowym nadzieniem, powinny być wykonane własnoręcznie. W Japonii przyjął się zwyczaj, że w Walentynki to panie obdarowują mężczyzn, natomiast panowie rewanżują się prezentami (czekoladki plus bielizna) w Biały Dzień 13 marca.

W Malezji walentynkową atrakcją jest konkurs "Więźniowie miłości". Uczestniczą w nim pary skute metalowymi kajdankami i są przez tydzień obserwowane. Zwycięska para, która wytrzyma cały tydzień w okowach otrzymuje nagrodę pieniężną.

W Polsce - popularne są oczywiście walentynkowe karki w kształcie serca, czekoladki, pluszowe misie. Część polskich handlowców, głównie w sklepach z bielizną i ze słodyczami, udziela prowizji parom robiącym w tym dniu zakupy.

W Tajlandii 14 lutego stał się ulubionym dniem zawierania małżeństw.

źródło:

walentynki.info.pl

A jak Wy obchodzicie to święto?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto