Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki u artystów

Redakcja
Paulina Bury
O ogólnopolskiej akcji Walentynki Na Krechę jest coraz głośniej w różnych mediach, to już szósta edycja. Warto poszukać, poczytać, może kogoś zainspiruje ten tekst czy sama akcja do podobnych działań.

To już 6 edycja akcji antyWalentynkowej, której kolebką jest Poznań i twórcy związani z Grupą Literyczną Na Krechę oraz Fundacja FONT pod wezwaniem niezmordowanej propagatorki i inicjatorki tego wydarzenia, Łucji Dudzińskiej. Rok temu w 18 miastach rozdaliśmy około 15000 autorskich kartek wydanych własnym sumptem, przygotowanych w 75 wzorach.  W roku 2017 do akcji włączyło się 35 miast, w których zostanie rozdanych 18800 kartek z wierszami miłosnymi.

Stowarzyszenie Alternatywna Gmina oraz Teatr Kotłownia zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu Drezdenecka Scena Literacka. Tym razem spotkanie z poezją miłosną pn. Anty/Walentynki Poetyckie w dniu 21 lutego o godz. 19:00 w Teatrze Kotłownia. Drezdenko jest jednym z 35 miast, które na zaproszenie Grupy Literycznej NA KRECHĘ, włączyły się do tej ogólnopolskiej akcji. Przeciwstawiamy się plastikowej amerykanizacji naszej kultury, nie popieramy różowo-czerwonego biznesu miłosnego. Dzień zakochanych w dniu Św. Walentego nie jest niczym złym, choć my w Polsce od wieków mamy święto zakochanych w Noc Kupały. Nie podoba nam się kicz promowany tego dnia, stąd akcja antywalentynkowa, która ma na celu promocję dobrej literatury. Poezja zaopatrzona w grafikę lub fotografię, wydana na kartkach pocztowych będzie rozdawana m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Tarnowie, Katowicach. Z mniejszych miast przyłączyło się Drezdenko, Nowy Tomyśl czy Barlinek.

Członkowie Grupy Literacko-Artystycznej LUBDRZEŃ z Drezdenka będą gospodarzami tego wieczoru. Swoje kartki zaprezentują: Iwona Frąszczak, Paulina Swacińska, Wioletta Kinal, Jerzy Hajduga, Tomasz Polakiewicz i Tomasz Walczak, ale nie tylko tych sześcioro zmierzy się w odsłonie poezji miłosnej. Wysłuchamy także wierszy Aliny Michalak czy Anieli Cacak. Miłość niejedno ma imię, prawda to stara jak samo zjawisko, więc gwarancja, że ten wieczór będzie różnorodny jest pewna. Oprawę muzyczną i wokalną przygotują członkowie projektu Kotłownia Klub Ludzi Artystycznie Niewyżytych. Tym razem śpiewać będą Izabela Roszak oraz Oliwer Borenstein zarówno w duecie jak i solo. Młodzież projektowa zabrała się także za pisanie wierszy, które także będą prezentowane przez autorów.

Tak więc Drezdenko rozbrzmiewać miłośnie będzie nieco dłużej, gdyż już 12 lutego w Teatrze Kotłownia odbędzie się wieczór pn. Walentynki w Teatrze ze spektaklem „Danie główne”. Przepyszna komedia damsko-męska, z zaskakującymi zwrotami akcji, brawurową grą aktorską Kamili Pietrzak-Polakiewicz i Bartosza Bandury. Dwa przedstawienia o godz. 19:00 oraz 20:30, podczas których widzów podejmiemy filiżanką kawy lub lampką wina, słodkim poczęstunkiem. Będzie także okazja do zrobienia zdjęć w okolicznościowym monidle czy pod specjalną teatralną ścianką, wyposażoną w elementy kostiumów i rekwizytów teatralnych. Czytane będą także i rozdawane pocztówki z wierszami naszej akcji, a oprócz literatów drezdeneckich będą także Jolanta Karasińska z Barlinka i Tomasz Jan Polakiewicz z Kinic.

Również 19 lutego przy kolejnym spektaklu Teatru Kotłownia, tym razem „Rozerwanie nieba” wg tekstów poetyckich Jerzego Hajdugi i prozatorskich Zygmunta Marcinkowskiego, będziemy rozdawali kartki z erotykami. Rozmiłowane poetycko-teatralnie Drezdenko będzie świętowało od 12 do 21 lutego, bądźcie z nami, odwiedzajcie Teatr Kotłownia, częstujcie się kartkami z wierszami, które są wspólnym dziełem, poetów, fotografików i grafików.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto