Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynkowe Juliuszki w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Gospodarze Juliuszków 2016 Agnieszka Mojsiewicz i Jakub Kozłowski
Gospodarze Juliuszków 2016 Agnieszka Mojsiewicz i Jakub Kozłowski Adrianna Adamek-Świechowska
Tradycyjnie w połowie lutego I Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Elblągu obchodziło Dzień Patrona. Z okazji nadania szkole patronatu młodzież przygotowała inscenizację "Dwa oblicza miłości - romantyczne i współczesne".

Dnia 15 lutego 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego zorganizowano kolejną edycję Juliuszków - czyli Święto Patrona. Uroczystość, jaka odbyła się w murach Auli im. Euzebiusza Słowackiego, poprowadzili Agnieszka Mojsiewicz z klasy 1 C oraz Jakub Kozłowski z klasy 1 A. Spotkanie rozpoczęło wykonanie hymnu szkoły – „Testamentu mojego” w wykonaniu Mirelli Burcewicz z klasy 2 A. Pieśń zabrzmiała w gronie zgromadzonych w sali licealistów z klas pierwszych i drugich.

Jak co roku w czasie uroczystości rozstrzygnięty został Konkurs Czytelniczy „Zaczytany Juliuszek” i „Zaczytana Juliuszka” organizowany przez Bibliotekę Szkolną. Po analizie aktywności czytelniczej wszystkich uczniów szkoły zostało wyłonione ścisłe grono laureatów. Za wyjątkową miłość do książek i wysoką kulturę czytelniczą zostali nagrodzeni: Karina Lewandowska kl. 1 i, Amalia Szymczuk kl. 1 b. Agnieszka Mojsiewicz kl. 1 c, Krzysztof Małecki 3 j, Patryk Małecki 3 j, Dominik Bloch 3 e.

Tematem artystycznych występów tegorocznych Juliuszków była miłość. Inscenizację „Dwa oblicza miłości – romantyczne i współczesne” tworzył cykl teatralnych scen obrazujących najważniejsze uczucie. Występ przypominał, że Dzień Patrona Szkoły zawsze przypada w dniu Walentynek, a zatem w dniu Święta Miłości. Ponadto akcentował fakt, że miłość była głównym tematem poezji Juliusza Słowackiego.

Przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy 1 a stanowiło symboliczną prezentację istoty miłości romantycznej jako uczucia wszechogarniającego, potężnego, ale nieszczęśliwego. Montaż scen z dramatów Juliusza Słowackiego „Kordian” i „Fantazy” ujawniał fakt, że na drodze szczęścia kochanków występuje wiele przeszkód, najczęściej wewnętrznych, które pogłębiają tragizm życia. Kochankowie są samotni, wyalienowani, wyobcowani, nie umieją się porozumieć, a ponadto uwikłani w sieć społecznych konwenansów i interesów rodzinnych. Prologiem do tej ilustracji miłosnych dramatów między zagubionym romantycznym poetą a gronem panien upominających się o jego względy był wiersz Juliusza Słowackiego „Przekleństwo”, przypomniany przez Maję Mackiewicz z kl. 1 a.

Druga część teatralnego występu należała do utalentowanej grupy kabaretowej z klasy 3 e. Sceny współczesne rozegrane według oryginalnego scenariusza Patrycji Laskowskiej odzwierciedliły atmosferę, w jakiej rodzą się namiętności współczesne, również wypełniające ludzkie życie, jednak w zdecydowanie odmienny sposób. Zakochane pary przekomarzają się, choć padają sobie w objęcia, obrażają, ale ulegają wciąż różnym fascynacjom, a wszelkie emocje to śmiałe, odważne akty samorealizacji. Krąg znajomych podlega wpływom współczesnych nurtów w farsowych kombinacjach, co odzwierciedla radosne w gruncie rzeczy namiętności.

Zestawienie dwóch charakterów miłości: romantycznej i współczesnej było sygnałem przemian, jakie zaszły w dziejach, by skłonić do refleksji, jakie ich aspekty są najbardziej pożądane.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto