MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Walka z osteoporozą w Pile. Mieszkańcy mogą zapisać się na bezpłatne badania densytometryczne

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
Beata Dudzińska podpisała umowę
na realizację zadania z doktorem Sebastianem Łaźniakiem z firmy Cogito
Beata Dudzińska podpisała umowę na realizację zadania z doktorem Sebastianem Łaźniakiem z firmy Cogito Miasto Piła
Gmina Piła rozpoczyna współpracę z firmą Cogito w ramach programu polityki zdrowotnej skierowanego na profilaktykę i wczesne wykrywanie osteoporozy wśród mieszkańców. Badaniami objęte zostaną głównie kobiety, najbardziej narażone na osteoporozę, którew ramach programu będą mogły wziąć udział w bezpłatnych badaniach densytometrycznych.

Walka z osteoporozą w Pile

- Opracowaliśmy program polityki zdrowotnej dotyczący edukacji w zakresie osteoporozy i wczesnego wykrywania osteoporozy wśród mieszkańców Piły, na lata 2023-2025 w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu. Znaleźliśmy się na 4 miejscu listy rankingowej zaakceptowanych wniosków o dofinansowanie - informuje Gmina Piła.

Prezydent Piły Beata Dudzińska podpisała już umowę na realizację zadania z doktorem Sebastianem Łaźniakiem z firmy Cogito.

Badaniami zostanie objętych 3800 osób, kolejne 6273 osoby wezmą udział w działaniach edukacyjnych, a 30 pracowników medycznych będzie przeszkolonych w zakresie wczesnego wykrywania osteoporozy. Program profilaktyczny jest skierowany do kobiet w wieku 40-64 lat z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka osteoporozy oraz wszystkich kobiet w wieku 65 lat i więcej.

Mężczyźni w wieku 75 lat i starsi będą mieli możliwość skorzystania z badań po przebadaniu kobiet. Całkowity koszt programu na lata 2023-2025 wyniesie 906 615 złotych, w tym wkład własny gminy to 181 323 złote a 725 292 złote będzie pochodziło z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Co to za choroba?

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, prowadząca do ich osłabienia i zwiększonego ryzyka złamań. Często jest nazywana "cichym złodziejem kości", ponieważ rozwija się bez widocznych objawów aż do wystąpienia pierwszych złamań. Wczesna diagnoza i profilaktyka są kluczowe dla zapobiegania jej poważnym konsekwencjom. Badanie densytometryczne, wykorzystywane w ramach programu, to nieinwazyjna metoda oceny gęstości mineralnej kości. Pozwala ona na wczesne wykrycie ubytków w gęstości kości, co jest kluczowe dla zapobiegania złamaniom.

Zapisy na bezpłatne badania densytometryczne są już otwarte i dostępne pod numerem telefonu 800 805 100.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto