Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wambierzyce - jeszcze urokliwa wieś dolnośląska, a może już niezwykłe miasto?

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wambierzyce - urokliwa wieś dolnośląska, jak niezwykłe miasto
Wambierzyce - urokliwa wieś dolnośląska, jak niezwykłe miasto Lestat (Jan Mehlich)/Creative Commons 2.5
Poszukując atrakcyjnych miejsc na letni wypoczynek warto zajrzeć na Dolny Śląsk, konkretnie do Wambierzyc. Tam spotkamy niezwykłe obrazy ośrodka pielgrzymkowego i turystycznego, który miesza się doskonale ze współczesnością.

Cudze chwalicie - swego nie znacie. To stare przysłowie zawiera bardzo wiele prawdy. Ot, choćby takiej, że w trakcie wakacji letnich szukamy ciekawych miejsc, aby wypocząć i zwiedzać cudowne miejsca w nieznanych nam krajach. Szukamy takich krajów i takich cudownych miejsc, a przecież nie znamy wszystkich prześlicznych zakamarków polskiej ziemi. Proponuję odwiedzić Wambierzyce i urokliwą krainę Kotliny Kłodzkiej na Dolnym Śląsku.

Wambierzyce - to piękna i niezwykła wieś w województwie dolnośląskim (powiat kłodzki), w gminie Radków. Od lat stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy, a jednocześnie turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. W XVIII wieku wybudowano we wsi kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Nadano mu kształt wspaniałej, barokowej architektury, z krużgankami dookoła owalnej nawy i jedenastoma kaplicami. W 1936 roku kościół otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

Rozległa bazylika góruje nad rynkiem, z którego prowadzi do niej 57 schodów o biblijnym symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich), 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania), 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). W okresie - koniec XVII w., do XIX wieku - powstała w Wambierzycach kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami, oraz dwunastoma bramami. W końcu XIX wieku miejscowy zegarmistrz wykonał niepowtarzalną - ruchomą (do dziś) - szopkę z ponad 800 figurkami.

Szczególny klimat budzi wambierzycki ośrodek kultu religijnego, którym jest rozległa kalwaria. Początki jej budowy sięgają końca XVII wieku. Jednak pierwsze drewniane kaplice nie wytrzymały próby czasu. Kolejne regularne budowy i przebudowy kaplic i kapliczek, oraz całego zespołu kalwaryjnego, były prowadzone w XVIII, XIX i XX w. Natomiast główny układ dróg na Górze Kalwarii wykształcono w XVIII w., a zachodni stok Góry Kalwarii wzbogacono w tarasy i nowe ścieżki w XIX wieku - czytamy na stronie wambierzyce.pl.

Czytaj dalej --->

Po ukształtowaniu początków budowli na Górze Kalwarii, podjęto, w końcu XVII wieku, działania mające na celu urządzenie części zespołu kalwaryjnego również w centrum miejscowości Wambierzyce. Stopniowo, przy poszczególnych ulicach, stawały kapliczki, które włączano na wzór Jerozolimy w zabudowę Wambierzyc.

Z zespołem budowli kalwaryjnych powiązane były od początku dwie pustelnie: jedna na Górze Kalwarii, a druga na Górze Nowej (Tabor i Synaj). Łączyły się z nimi też terenowe drogi krzyżowe na obu górach.

Projekt Kalwarii Wambierzyckiej oparto wiernie na założeniach historycznej Jerozolimy, opisanej w Starym i Nowym Testamencie. Cały bogaty program ikonograficzny kalwarii związano z nazewnictwem wzniesień otaczających miejscowość.

Kościół stoi na wzniesieniu Syjon, a góra naprzeciw to Kalwaria. Kalwaria znajduje odpowiednik w jerozolimskiej Górze Oliwnej i Golgocie. Na południe od Kalwarii jest Góra Nowa, nazwana też Górą Horeb, Synaj, Tabor. Potok płynący przez Wambierzyce to Cedron. Jego dolina nosi miano Doliny Cedronu lub Doliny Jozafata.

Wambierzyce, w okresie letnim, oferują turystom urozmaicony program kulturalny. Są to m.in. koncerty i Festiwale im. Ignacego Reimanna oraz występy znanego w regionie i kraju, a także poza granicami kościelnego Chóru "Cantus" i zasłużonej wieloletniej "Orkiestry Dętej" Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Przez okrągły rok działają również we wsi m.in. minimuzeum regionalne i zwierzyniec.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto