Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa edukacyjna. 16 września rusza XV Festiwal Nauki

Elżbieta Jaroś
Elżbieta Jaroś
Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów.
Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów. Nihil novi, własność publiczna
16 września na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się inauguracja XV Festiwalu Nauki. Z okazji jubileuszu, święto będzie trwać o jeden dzień dłużej niż zazwyczaj. 10-dniowy program zakłada liczne atrakcje dla uczestników: debaty naukowe, rowerową masę krytyczną, Piknik Chemiczny i konkursy z nagrodami.

Jubileuszowa edycja Festiwalu Nauki zostanie zainaugurowana 16 września o godz. 18 w auli głównej Starego BUW-u na Kampusie Centralnym UW. Po słowie wstępnym, uczestnicy wydarzenia będą mogli przysłuchać się pierwszej debacie historycznej. Prof. Henryk Samsonowicz oraz prof. Janusz Tazbir porozmawiają o tym, co od wieków dzieli Polaków. Dyskusję "Dwie Polski, a może i więcej" poprowadzi redaktor Jacek Żakowski.

Organizatorzy przygotowali jeszcze 6. debat głównych, podczas których słuchacze będą mogli dowiedzieć się między innymi: jak działa mózg, czy przyszłość należy do nanowęgla oraz czego boimy się bardziej: promieniowania czy ciemności. Nie zabraknie również dyskursu o znaczeniu badań Marii Skłodowskiej-Curie (w 2011 roku mija 100. rocznica od kiedy polska uczona otrzymała Nagrodę Nobla za wydzielenie czystego radu - przyp. red.).

Każdy może zaproponować tematy do rozmów oraz zestawy pytań w ramach debat głównych. Na propozycje, organizatorzy czekają pod adresem mailowym: [email protected].

Różnorodny program festiwalu z pewnością zadowoli wielu, bez względu na wiek. Niewątpliwym atutem wydarzenia jest bezpłatny, otwarty wstęp. Tylko na nieliczne spotkania obowiązują zapisy, jednak nie wiąże się to z płatnością. Zobacz, co organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu Nauki oferują uczestnikom.

Zajęcia dla dzieci

Dla najmłodszych przygotowano pokaz robotów, "rejs" po Morzu Karaibskim oraz zajęcia biologiczne o wymarłych organizmach.

Podczas tegorocznego festiwalu, odbędą się również zainicjowane kilka lat temu, imprezy cykliczne. 25 września pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Geologicznego UW zorganizują IV Piknik Geologiczny. Laboratoria i lekcje, wzbogacone będą wieloma konkursami rodzinnymi o tematyce geologicznej oraz geologiczno-przyrodniczej.

Czytaj o dalszych atrakcjach --->

Z inicjatywy grupy Sanofi Aventis odbędzie się V Festiwal Nauki Małego Człowieka. Podczas tegorocznej edycji, dzieci poznają: co kryje się w ich brzuszkach i jak przebiega proces trawienia oraz które produkty żywieniowe są najzdrowsze. Przygotowane zostały również dwa projekty całodniowe. Podczas pierwszego, maluchy będą mogły obserwować i przeprowadzać proste doświadczenia chemiczne, a podczas drugiego - dowiedzą się z czego powstaje żelazo.

Zajęcia dla młodzieży

W ramach zajęć dla młodzieży odbędzie się 117 spotkań. W klubie poruszane będą tematy z dziedzin: humanistycznych, matematycznych, przyrodniczych etc. Młodzież będzie mogła również zgłębić tajniki technologii internetowych, produkcji kosmetyków, pracy redaktora i efektywnej nauki języka obcego. Ponadto, odbędzie się szereg spotkań poświęconych wybitnym polskim literatom i naukowcom.

W związku z tym, że rok 2011 został ogłoszony przez UNESCO i ONZ Międzynarodowym Rokiem Chemii oraz Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, uczestnicy klubu młodzieżowego rozmawiać będą też o znaczeniu osiągnięć naukowych Polki.

Festiwal w Centrum Nauki Kopernik

Spośród wszystkich propozycji festiwalowych, niezwykle interesujące są projekty organizatorów, zrzeszonych w Centrum Nauki Kopernik. Wiele z nich zostało poświęconych działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Curie. Pomysłowość organizatorów z pewnością zachęci dzieci, młodzież i ich rodziców do odkrywania nieznanych faktów z życia polskiej noblistki.

18 września rowerowa masa krytyczna przejedzie przez warszawskie ulice w poszukiwaniu śladów Skłodowskiej. Uczestnicy, którzy przebiorą się za Marię lub jej męża Piotra, mogą liczyć na nagrody.

Od godz. 10 do 13.30 w Parku Odkrywców Centrum Nauki Kopernik prowadzona będzie rejestracja uczestników i odbędzie się rozdanie pakietów startowych. Oczekiwanie na start, umilą atrakcje Pikniku Chemicznego. Uczestnicy mogą przynieść zdjęcia rentgenowskie, z których zostanie zbudowany mural w hołdzie Marii Skłodowskiej-Curie. Rajd rozpocznie się o godz. 14. Szczegółowa trasa dostępna jest na stronie: Kopernik na Festiwalu Nauki.

Przeczytaj w serwisie o poprzedniej edycji festiwalu

Źródło:

XV Festiwal Nauki

, Kopernik na Festiwalu Nauki

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto