MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: W niedzielę otwarcie stacji metra na Targówku!

Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
W najbliższą niedzielę, 19 października 2014, roku społecznicy ze stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze” wraz z mieszkańcami Targówka otworzą pierwszą stację metra na terenie dzielnicy.

- Otwarciem stacji „Muzeum” chcemy pokazać, jak ważna dla zrównoważonego rozwoju dzielnicy jest sprawna komunikacja - mówi Jan Mencwel z komitetu „Miasto Jest Nasze – Targówek Zacisze Bródno”. – Chcemy rozmawiać z mieszkańcami i władzami o jej zmianach już teraz, zanim doczekamy się na metro w dzielnicy - dodaje Mencwel.

Rodzinna impreza w Muzeum Komunikacji przy ul. Pożarowej rozpocznie się o godz. 12. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Muzeum Komunikacji przy ul. Pożarowej 2 to inicjatywa społeczników, którzy postanowili stworzyć miejsce, które będzie nie tylko gromadziło eksponaty związane z komunikacją, ale samo będzie komunikacyjnym centrum dzielnicy dla wszystkich aktywnych mieszkańców i stowarzyszeń. Umiejscowienie Muzeum na obrzeżach Targówka, brak pomocy władz miejskich i lokalnych przy jego powstawaniu i rozwoju symbolicznie pokazuje, jak traktowane są podobne inicjatywy. Wszystkie te trudności nie zrażają jednak działających przy Muzeum społeczników, którzy wbrew wszystkiemu obrali sobie to miejsce za centrum działań.

Wyjątkową okazją do pojawienia się w najbliższą niedzielę w Muzeum będzie możliwość obejrzenia wspaniałej, monumentalnej lokomotywy Ty2-1279. Miłośnicy kina mogli ją widzieć w filmie „Pułkownik Kwiatkowski”. Muzeum otworzy swe podwoje o godzinie 12, a już o godzinie 14 o historii lokomotywowni Warszawa Praga opowie Kazimierz Kubiak, kustosz Izby Tradycji Lokomotywowni Warszawa Praga. Potem nastąpi oficjalne reaktywowanie lokomotywowni Warszawa Praga i wpis lokomotywy do inwentarza. Zaraz potem dojdzie do uroczystości nadania lokomotywie Ty2-1279 imienia Regina przez matkę chrzestną Reginę Głuchowską, prezes Oddziału Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Miłośnicy kolei na pewno z przyjemnością obejrzą też wystawę wielkoformatowych plakatów „Kolejowe tradycje Pragi i Targówka” czy przejadą się na miejscu drezyną.

Społecznicy z „Miasto Jest Nasze – Targówek, Zacisze, Bródno” też przygotowali własne atrakcje, z których główną będzie otwarcie pierwsze stacji metra na Targówku „Muzeum” oraz zaproszenie gości do dyskusji na temat rozwoju komunikacji na Targówku. Będzie to oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej komitetu, z którego list do rady dzielnicy startują lokalni aktywiści i mieszkańcy dzielnicy.

Zbliżająca się budowa metra jest znakomitą okazją do zmian w przestrzeni Targówka, podobnie jak to się stało na Pradze, gdzie powstał społeczny projekt zmian na ulicy Targowej. Budowa i otwarcie metra na Targówku powinno być okazją do przemyślenia na nowo wyglądu i funkcji niektórych ulic i obszarów dzielnicy. Należy przy tym pamiętać, że dynamiczny rozwój Targówka związany ze zbliżającą się zmianą komunikacyjną jest zarówno szansą jak i zagrożeniem.

Na miejscu będzie można się podpisać pod wnioskiem o konsultacje społeczne w sprawie przyszłości ulicy św. Wincentego. - Będziemy przekonywać decydentów i mieszkańców do naszego pomysłu „Zielonej ulicy św. Wincentego” z liną tramwajową zamiast obecnych planów zamienienia ją w „miejską autostradę” – mówi Marcin Kołacz z „Miasto Jest Nasze” - To jedna z ostatnich ulic w mieście, która nie ma nawet kanalizacji burzowej. Równocześnie forsowany jest irracjonalny pomysł przekształcenia jej w „miejską autostradę” ze wszystkimi tego efektami bez uwzględnienia oczywistego faktu, że już dziś ciąg Mostu Gdańskiego tkwi w godzinach szczytu w nieustannych korkach. Wpuszczenie zwielokrotnionej liczby samochodów nie tylko tej sytuacji nie poprawi, ale jeszcze spotęguje uciążliwości – dodaje Kołacz.

„Miasto Jest Nasze” proponuje również stworzenie węzłów komunikacyjnych Warszawa Praga i Warszawa Toruńska, na który złożą się parking Parkuj i Jedź, stacja rowerów Veturillo, stojaki na rowery. Innym ciekawym i ważnym pomysłem komunikacyjnym stowarzyszenia jest połączenie piesze pomiędzy Targówkiem a Pragą Północ w ciągu ulic Pożarowa - Batalionu Platerówek.

W czasie otwarcia stacji metra na Targówku będzie tworzona wielka mapa komunikacyjna, na której każdy będzie mógł zaznaczyć największe utrudnienia komunikacyjne w dzielnicy. Będą też zbierane podpisy pod petycją o węzeł „Park-and-ride” przy węźle Warszawa Praga i Warszawa Toruńska.

Będzie można się też twórczo zrealizować biorąc udział w akcji „Pomaż wagon marzeniami” - na podstawionym wagonie osobowym każdy będzie mógł „namazać” hasłowo swoje marzenia o Targówku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto