Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawski Nikifor dla Ukrainy

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Marek Krauss malarz sztuki Art- Brut znany również jako Warszawski Nikifor po raz kolejny zaskoczył kolekcjonerów swoich obrazów.

W dniu 16 sierpnia 2014 roku w Ukraińskim Świecie w centrum Warszawy, Nowy Świat 63, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac namalowanych przez Marka Kraussa, a dopełnionych wierszami jego żony Natalii. Artysta zaprezentował cykl obrazów pod wspólnym tytułem „Rodzeństwo”. Dochód ze sprzedaży tego cyklu artyści przeznaczyli na rzecz fundacji "Otwarty Dialog".
Na pytanie- Dlaczego wybrał Ukrainę? - Ja miałem tam rodzinę i to bardzo bliską, proszę przeczytać historię rodziny Kraussów –odpowiedział Marek Krauss- W tej chwili jeszcze maluje ok 80 obrazu dla fundacji " Otwarty Dialog”. Po
zakończeniu tego cyklu zaczynam nową serię " Don Kichotka wyrusza w świat’. Dochód ze sprzedaży tych obrazków wesprze działania Opieki Społecznej powiatu Tarnowskiego a w efekcie końcowym trafi do mieszkańców tego regionu.. Ostatnią serię „Rodzeństwo” - 50 sztuk prac malowałem kilkanaście tygodni, tak przeciętnie 3 sztuki tygodniowo- podkreślił artysta.

Na otwarciu zabrali głos najbliżsi przyjaciele artysty, jego rodzina, znajomi i osoby współpracujące. Nikt nie wątpił w

wielkitalent artysty, jego zdolności obserwacyjne, czy tez intuicyjne poznawanie charakterów ludzkich. Uwagę wszystkich przyciąga głęboka wrażliwość twórcy na los innych ludzi. Sam bardzo poszkodowany zawsze pochyla się nad innymi. Nie rozpacza nad sobą, ale daje przykład jak godnie żyć. Często swoją postawą bezinteresownym dzieleniem się , niesieniem pomocy zawstydza zdrowych i bogatych. Pokazuje światu kim jest człowiek. Uczy jak się dzielić i wspierać w potrzebie. Dzisiaj martwi się o los ludzi na Ukrainie, szczególnie o los biednych dzieci cierpiących z powodu wojny, utraty bliskich. Martwi się o los ludzi niepełnosprawnych. Jest przeciwnikiem wszelkich wojen i konfliktów, które jego zdaniem zubożają naturę ludzką i prowadzą do nędzy.
Cykl „Rodzeństwo” przedstawia obrazki z życia rodzinnego artystów , opis podróży , świetnie uchwycone elementy
wyposażenia mieszkania. Większość obrazków oraz wierszy przepełniona jest tęsknotą artystów za ciepłem domu rodzinnego i radością z odnalezienia tej atmosfery w domu kogoś bliskiego. Obrazki pełne kolorów . Przepełnione tą jedyną chwilą spotkania, jej detaliczną obserwacją, zapamiętaniem i ponownym przetworzeniem w obrazek. Ogromna wrażliwość artysty połączoną z fenomenalną pamięcią tysiąca szczegółów w efekcie przynosi opis tamtej rzeczywistości widziany oczami dwojga ludzi. Cykl obrazków zatytułowany dla formy „Rodzeństwo” to malarsko-poetycki dokument , który przyciąga uwagę oglądających i zachęca do odwiedzenia „Ukraińskiego Światu”.
Otwarcia wystawy dokonał Bartosz Kramek- Przewodniczący Rady Fundacji Otwarty Dialog, który w imieniu obdarowanych podziękował artystom z Legionowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto