Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty fotografii na pograniczu: "Domy opowiadają historię/e"

Roland Semik
Roland Semik
Thomas Spicker objaśnia fotograficzną zasadę "złotego cięcia".
Thomas Spicker objaśnia fotograficzną zasadę "złotego cięcia". Roland Semik
1 września odbyło się kolejne spotkanie w ramach dwujęzycznych warsztatów fotograficznych pt. „Häuser erzählen Geschichte(n)”, czyli „Domy opowiadają historię/e”. Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Ludowy we Frankfurcie nad Odrą.

Uczestnicy warsztatów pochodzą zarówno ze Słubic, jak i z Frankfurtu nad Odrą. Po obu stronach Odry eksplorują i fotografują budynki, które po okresie transformacji ustrojowej zostały zapomniane, zaniedbane, czy po prostu zamknięte. Przy tej okazji eksperci historii lokalnej oraz naoczni świadkowie opowiadają na temat nietuzinkowej przeszłości poszczególnych domów.

Spotkania odbywają się w każdy weekend, zaś zakończenie projektu przewidziane jest na przełom października i listopada. Podczas pierwszych zajęć 25 i 26 sierpnia można było posłuchać m.in. dziejów dworca kolejowego w Kunowicach, rozbieranego właśnie kina „Piast” w Słubicach czy usuwanych już wkrótce zabudowań kontroli granicznej we Frankfurcie nad Odrą.

W minioną sobotę 1 września przyszedł czas na kompleks zabudowań kolejowych we frankfurckiej dzielnicy Klingetal. Historię tego miejsca przybliżyli Matthias Diefenbach oraz Lothar Meyer, wieloletni kierownik hali remontu lokomotyw, a zarazem współautor strony internetowej o historii kolejnictwa we Frankfurcie (http://eisenbahnfreunde-ffo.de/).

Budowniczymi 8-metrowego nasypu kolejowego w dolinie Klingetal zostali rosyjscy jeńcy wojenni, pojmani pod Tannenbergiem w 1914 r. i osadzeni w obozie jenieckim w Gronenfelde. Dzielili zatem los innych jeńców z tego samego obozu, którzy dokładnie w tym samym czasie wykonywali pierwsze prace ziemne przy budowie Stadionu Wschodniomarchijskiego, czyli dzisiejszego stadionu SOSiR w Słubicach.

Drugim ciekawym miejscem, które tego dnia udało się odwiedzić, był zamknięty w 2000 r. Teatr Kleista we Frankfurcie. O historii zabudowań teatralnych przy Gerhart-Hauptmann-Str. opowiedział nie bez emocji Peter Hellert, wieloletni technik dźwięku w tymże teatrze oraz społeczny konserwator instrumentów dawnych w regionalnym Museum Viadrina. Roland Semik uzupełnił tę opowieść m.in. o historię pobliskich ulic, które jeszcze w latach 20-tych XX w. nosiły nazwy polskich miast, tj. Gdańsk, Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, czy Działdowo.

Na zakończenie dnia uczestnicy warsztatów przebrali się w kostiumy z istniejącej do dziś garderoby teatralnej i pozowali do pamiątkowego zdjęcia. Następne spotkanie już nadchodzącą niedzielę 9 września. Start o godz. 10 przy Europaplatz 1 we Frankfurcie nad Odrą.

Projektem kierują Thomas Spicker oraz Uta Kurzwelly przy finansowym wsparciu Brandenburgische Landeszentrale für politische Bildung z siedzibą w Poczdamie. Prace, które powstają na każdym z etapów projektu, zostaną później publicznie zaprezentowane na wystawie w ratuszu Frankfurtu nad Odrą oraz jako część tegorocznej edycji Akademii Fotografii i Multimediów lAbiRyntT.
Znajdź nas na Google+

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto