Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto być patriotą, dla zdrowia

Artur Hampel
Artur Hampel
Polskie barwy narodowe na AirShow w Radomiu 2005 / Licencja CC
Polskie barwy narodowe na AirShow w Radomiu 2005 / Licencja CC Przemyslaw Idzkiewicz
Czy to źle, że padło pytanie w formie polsko-angielskiej? Czym przejawia się patriotyzm i jakich sfer on dotyczy?

Zacznijmy od definicji patriotyzmu. Zatem podając za Encyklopedią PWN - „patriotyzm - postawa łącząca przywiązanie i miłość do ojczyzny oraz solidarność z własnym narodem szacunkiem dla innych narodów poszanowaniem ich suwerennych praw.

Mogłoby się wydawać, że kosmopolityczne pytanie „cool” jest nie na miejscu. Jednak w obecnie nie jest to już takie proste. I to z dwóch względów.
Po pierwsze język angielski zadomowił się w naszym słownictwie, jak niegdyś łacina, czy język francuski. Takie więc sformułowanie można wybaczyć. Po drugie, żyjemy w czasach gdzie powstają coraz częściej interesy ponad narodowe i można być patriotą w wymiarze globalnym bez utraty narodowej tożsamości.

Dlaczego warto? Użyję tutaj porównania. A dlaczego warto spożywać witaminy? Właśnie dlatego, by organizm był zdrowy i sprawny. Postawy patriotyczne sprawiają, że cały naród staje się zdrowszy, sprawniejszy intelektualnie i duchowo. Nie ulega degrengoladzie zdegustowanych niektórych obywateli, którzy mają za złe wszystko i wszędzie.

Do czynienia mamy również z pojęciem patriotyzmu lokalnego. Bardzo ważnego z punktu widzenia zachowania lokalnych kultur i społeczności. Przywiązania do miejsc w których się wychowaliśmy, i w których żyjemy obecnie. Praca na rzecz tych lokalnych społeczności, to również przejaw patriotyzmu.

Krzewienie właściwych postaw, kreowania szacunku zarówno dla samego siebie jak i innych, uznawanie odmienności innych nacji w pełnym wymiarze tego słowa - nigdy nie będzie wywoływało negatywnego skutku w danym środowisku, społeczeństwie, narodzie.

Warto być patriotą, by dać przeciwwagę niebezpiecznemu nacjonalizmowi, gdzie niektórzy błędnie przypisują idee nacjonalistyczne postawom patriotycznym, a które jak wiemy z historii są niezwykle niebezpieczne i zawsze prowadzą do konfliktów.

I tutaj również zaczerpnę cytat z Encyklopedii PWN - „nacjonalizm [łac. natio ‘naród’], przekonanie, że naród jest najważniejszą formą uspołecznienia, a tożsamość narodowa najważniejszym składnikiem tożsamości jednostki, połączone z nakazem przedkładania solidarności narodowej nad wszelkie inne związki i zobowiązania oraz wszystkiego, co narodowe, nad to, co cudzoziemskie lub kosmopolityczne; ideologia polityczna, wg której podstawowym zadaniem państwa jest obrona interesów narodowych, a jego zasięg terytorialny winien odpowiadać obszarom zamieszkanym przez dany naród.”

Patriotyzm, bywa często mylony w naszym kraju z heroiczną walką o niepodległość, z konspiracyjnymi organizacjami wobec wroga, głośnym krzykiem w różne "medialne tuby" na tematy nie koniecznie budujące społeczny spokój itd, itp..

Tak naprawdę, patriotyzm to postawa o wiele mniej ofiarna. Dotyczy niemal każdego aspektu naszego życia i każdego jego dnia. Sposobu bycia, wychowania dzieci, używanego słownictwa czy też angażowania się w mniejsze lub większe sprawy życia społecznego danego kraju, kontynentu a nawet świata.

Obecne wyzwania, jakie stają przed ludzkością sprawiają, że do czynienia mamy już z patriotyzmem europejskim a nawet światowym. Problemy ekologiczne tudzież globalne zagrożenia terrorystyczne zmuszają do postaw globalnych, które również są w wielu przypadkach postawami patriotycznymi.

Właściwe zachowania, zgodne z przytoczoną na wstępie definicją budują pokój w narodzie i między narodami, są twórcze zarówno dla jednostki jak i ogółu społeczeństwa. Stanowią o sile zarówno witalnej jak intelektualnej całego narodu. Sprawiają, że rośnie naród zdrowy, pozbawiony uprzedzeń do narodów innych, znający jednocześnie swoją wartość i miejsce w byłej, obecnej oraz przyszłej historii.

Warto być patriotą na co dzień - dla zdrowia.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto