Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważki - prymitywne, żarłoczne i... fascynujące

Artur Hampel
Artur Hampel
Żagnica wielka (Aeshna grandis)
Żagnica wielka (Aeshna grandis) Artur Hampel
W niespełna dwie minuty zjadła tyle, ile wynosi 20 proc. jej wagi! Jak po takim posiłku w ogóle można się ruszyć? Gdzie jest granica zdrowego rozsądku, a gdzie niezwykła fizjologiczna potrzeba?

W niespełna dwie minuty zjadła tyle ile wynosi około 20 proc. masy jej ciała. I to nie koniec! Zaczęła się rozglądać za kolejnym posiłkiem. Wbrew pozorom, nie jest jej łatwo zdobyć pożywienie. Trudno złapać zdrowe, latające owady.

Ważki, zarówno w formie larwalnej jak i dojrzałej, są niezwykle żarłoczne. Zdarza się nawet, iż larwa zaatakuje dorosłą samicę podczas składania jaj. Ważki potrafią też atakować inne ważki, ale wyłącznie odrębnego gatunku. W systematyce zwierząt określa się je jako jedne z najbardziej prymitywnych zwierząt. Chodzi tutaj przede wszystkim o historię tych stworzeń, które przetrwały nieprzerwanie około 250 mln lat. To nie koniec fascynujących historii. Otóż ważki są jednymi z najszybszych owadów na świecie. Badania na Uniwersytecie Florydy wykonane metodą poklatkową wykazały, iż ważka australijska rozpędza się do prędkości 58 km/h. Nasze najszybsze krajowe ważki latają z prędkością około 36 km/h (10m/s). Te same badania odniosły się do najszybszego owada na świecie, który lata z prędkością do 140 km/h - jest to końca mucha.

Nie o niej jednak jest ten artykuł, wróćmy do ważek. Co ciekawe, potrafią one przewidzieć tor lotu potencjalnej ofiary i przeciąć go, łapiąc zdobycz. Potężne mięśnie, które napędzają skrzydła wyspecjalizowały się do tego stopnia, że ważka może latać w każdym kierunku. Również do tyłu. Gwałtowne zwroty i powietrzne akrobacje są wręcz ich żywiołem.

W Polsce występują gatunki, które zagrożone są wyginięciem. Może zakładanie oczek wodnych w ogrodach i sadzenie właściwych roślin, może być receptą na znikający świat zwierząt? Nie wiadomo, ale warto spróbować. Z całą pewnością jest to o wiele milszy owad niż chmara komarów i much.

Na zdjęciu Żagnica wielka (Aeshna grandis), która uporała się z motylem w niespełna dwie minuty. Rozpiętość skrzydeł tego okazu, to około 10 cm.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto