Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne odkrycie XIV-wiecznym kościele w Mariance koło Pasłęka

Grażyna Wosińska
Grażyna Wosińska
Apostołowie Jakub Starszy i Tomasz po konserwacji, pomiędzy apostołami widoczny odsłonięty otwór prowadzący z nawy na poddasza kruchty
Apostołowie Jakub Starszy i Tomasz po konserwacji, pomiędzy apostołami widoczny odsłonięty otwór prowadzący z nawy na poddasza kruchty archiwum Joanny Arszyńskiej
Postacie ośmiu apostołów w piętnastowiecznym kościele w Mariance koło Pasłęka, podczas zakończonego niedawno sezonu prac konserwatorskich, odsłonili specjaliści z Torunia. Odkryto też dwa tajemnicze, zamurowane otwory.

Od trzech lat niewielka wieś Marianka, koło Pasłęka ściąga konserwatorów i znawców zabytków. Przyjeżdżają, by odkrywać tajemnice czternastowiecznej świątyni.
- Największą niespodzianką było nieoczekiwane odkrycie nieznanej dotychczas fragmentarycznie zachowanej dekoracji jednego z okien - zdradza dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji, Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Toruniu. - Jest to stylizowany ornament roślinny z motywem trynitarnym oraz część postaci Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Krzyż św. Andrzeja

Na południowej ścianie kościoła zespół konserwatorów pod kierunkiem Joanny Arszyńskiej po usunięciu podbiału i kurzu odsłonił postacie ośmiu apostołów.
Piotra i Pawła, Andrzeja i Jana, Jakuba Starszego i Tomasza oraz Jakuba Młodszego i Filipa - wylicza pani Joanna. - Zidentyfikowaliśmy je po charakterystycznych atrybutach: krzyż w kształcie litery „X” u Andrzeja, kapelusz pielgrzymi u Jakuba Starszego.
Apostołowie w XIX wieku byli odsłonięci tylko częściowo. Teraz podziwiamy oprócz postaci niewidoczne wcześniej partie ornamentalne wypełniające tło.
A teraz wiadomość dla ciekawskich co z pozostałymi czterema apostołami. Są na przeciwnej ścianie, czyli północnej. Dwóch jest słabo widocznych, a dwóch czeka na odsłonięcie.

Tajemnicze otwory

Podczas prac przy malowidłach odkryto dwa zamurowane otwory związane z nie istniejącym obecnie pomieszczeniem użytkowym na poddaszu południowej kruchty kościoła.
- W obu, dość wąskich, otworach znajdują się murowane schody – wyjaśnia Arszyńska. - W dolnym wiodące od nawy w górę na poddasze kruchty, górnym również w górę, z kruchty w kierunku nawy. Poziom schodów świadczy o tym, że pierwotnie strop lub sklepienie kruchty było znacznie niżej, niż obecnie.
Tegoroczne prace były finansowane wspólnie przez Parafię św. Józefa w Pasłęku, gminę Pasłęk oraz Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury, Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne odkrycie XIV-wiecznym kościele w Mariance koło Pasłęka - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto