Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wędrówka po Domu Eskenów

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Muzeum Okręgowe w Toruniu to nie tylko Ratusz Staromiejski czy Dom Kopernika. Podlega mu także Dom Eskenów - wyjątkowa kamienica o ciekawej historii, specyficznym klimacie i muzeum pełne znakomitych ekspozycji.

Budową kamienicy zajął się XVI wieku Henryk Hitfeld, ówczesny burmistrz toruński i aż do wieku XVIII była ona siedzibą rodu Eskenów. Budynek w późniejszym okresie stawał się własnością wielu rodzin, od Schiedlera, przez Walentego Mariańskiego po rodzinę Friese z Elbląga. Zanim przystosowano to miejsce do wymagań muzealnych dzięki staraniu wojewódzkiego konserwatora zabytków, dokonano w nim wielu zmian. Stało się to za sprawą kupieckiej firmy Damman i Kordes, której kamienica była własnością od połowy wieku XIX.

Ród Eskenów to ród o szlacheckim rodowodzie. Najstarszym znanym przodkiem jest żyjący w latach od 1425 do 1493 kupiec Erasm I Esken. Dzięki małżeństwom z bogatymi kobietami uzbierał znaczny majątek, co pozwoliło mu osiągnąć wysoki status społeczny. Dał początek jednemu z bardziej liczących się rodów w Toruniu, z którego wyszło w późniejszym okresie m.in. 4 burmistrzów. Rodzina Eskenów uległa nieco rozproszeniu, przenosząc się na Wbrzeże i do Elbląga. Jeden z członków rodu - Piotr Antoni w wieku XVII dotarł nawet na ziemie litewskie, gdzie poślubił Annę, siostrę Tadeusza Kościuszki.

Dziś Dom Eskenów, zwany też Czerwonym Spichlerzem to oddział toruńskiego Muzeum Okręgowego. Kolekcje stałe znajdujące się w tej kamienicy to: "Toruń 1793-1920. Miasto pogranicza" - wystawa, dotycząca historii osadnictwa na okolicznych ziemiach - chełmińskiej, pomorskiej czy dobrzyńskiej, a także archeologiczna "Odkrywanie przeszłości" i "Militaria - od średniowiecza do początków XX w.". Jest tu także sala poświęcona historii rzemiosła piernikarskiego i toruńskiego piernika.

Do 28 lutego można na parterze oglądać wystawę pt. "Wolnomularstwo polskie XVIII - XX w. Mity i prawda?". Ta wyjątkowa ekspozycja ukazuje dzieje wolnomularstwa na ziemiach polskich dzięki zebranym listom, portretom, dokumentom masońskim a także przedmiotom tj. młotkom, haftowanym fartuchom, szarfom czy klejnotom urzędników lożowych. Jest to wielki zbiór masońskich pamiątek pokazywany szerokiej publiczności po raz pierwszy. Wystawa jest też dobra okazją, by poznać historię masonerii toruńskiej, polskiej i europejskiej, jej symbole, funkcje członków loży czy jej hierarchię. Ciekawostką jest, że gotycki Dom Eskenów sąsiaduje z kamienicą, która należała kiedyś do loży „Zum Bienenkorb”, której czcigodnych portrety są również elementem wystawy.

Dom Eskenów, ul. Łazienna 16
Otwarty od wtorku do niedzieli
W środy wstęp bezpłatny

źródła: www.muzeum.torun.pl, arsregia.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto