Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Gawrych Rudzie

Beata Gumienna
Beata Gumienna
Roślinność Wigier, lilia wodna pod ochroną.
Roślinność Wigier, lilia wodna pod ochroną. Beata Szczurzewska
Niedaleko Suwałk, na skraju Puszczy Augustowskiej, w Wigierskim Parku Narodowym, tuż przy jeziorze Wigry, jeziorze Staw Płociczański, jeziorze Okrągłe i jeziorze Długie Wigierskie można przyjemnie spędzić czas w małej wioseczce, słynącej ze swoich walorów przyrodniczych.

Wioską tą jest Gawrych Ruda, kompleks wypoczynkowy przyciągający rzesze turystów. Jak podaje źródło: wigry.net.pl wieś początkowo nazywała się Rudą na Hrudzie (nazwa przyjęła się od istniejącej jeszcze przed 1668 r. rudni), a następnie od imienia Gabriela Suchockiego (pracującego rudnika) - Rudą Gawrycha albo Gawrychami (nazwa ta jest używana przez mieszkańców do dziś).

Okolice Gawrych Rudy słyną z urozmaiconych, malowniczych krajobrazów, bogactwa roślin i zwierząt (wieczorami bardzo często można spotkać dziki, które z lasu pędzą na pole w poszukiwaniu pożywienia). We wsi znajduje się ładny kościół wybudowany w latach 1983-1985, a przy strudze łączącej jezioro Staw Płociczański z jeziorem Wigry stoi drewniany młyn wodny z początku XX wieku.

Wyjątkową atrakcją turystyczną jest także Wigierska Kolejka Wąskotorowa, znajdująca się w bezpośrednio sąsiadującym z Gawrych Rudą Płocicznem. Zbudowana przez Niemców, w czasie I wojny światowej służyła do przewozu drewna. Pierwotnie kursowała pomiędzy tartakiem w Płocicznie a Maćkową Rudą i Gibami, a obecnie na trasie 10 km między Płocicznem a Krusznikiem przewozi turystów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto