Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż Szczepkowskiego w galerii "Sękowa"

Zdzisław Kwasek
Zdzisław Kwasek
Wernisaż otworzył kierownik Galerii "Sękowa" Piotr Woroniec i dyrektor ULRA Monika Wolańska.
Wernisaż otworzył kierownik Galerii "Sękowa" Piotr Woroniec i dyrektor ULRA Monika Wolańska. Zdzisław Kwasek
Galeria "Sękowa" w Woli Sękowej gościła 22 maja 2010 r. artystę Jana Szczepana Szczepkowskiego - wykładowcę ULRA w Woli Sękowej koło Sanoka.

Jan Szczepan Szczepkowski urodził się 7 lipca 1975 r w Sanoku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (1998-2003), Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Instytutu Wychowania Plastycznego (1996-1998) oraz Liceum Sztuk Plastycznych im Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie (1990-1995). Artysta jest wykładowcą Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego (ULRA) w Woli Sękowej koło Sanoka.

Galeria "Sękowa", pod kierownictwem znanego rzeźbiarz Piotra Worońca, znana jest na Podkarpaciu ze spektakularnych plenerów i wernisaży takich jak: "Eksodus", "Artyści naturze" czy "Przydrożne sacrum". Gościła też interesujących artystów takich jak: B. Florek (tkanina), P. Woroniec (rzeźba), R. Kryński (rysunek), P. Wójtowicz (malarstwo), Bracia W. i M. Pażuchowie (rzeźba i malarstwo), G. Sienkiewicz (malarstwo). Wernisaż otworzył kierownik Galerii "Sękowa" Piotr Woroniec i dyrektor ULRA Monika Wolańska.

Przeważającą tematyką obrazów była kobieta i mechanika. W pracach Szczepkowskiego realizm kontrastuje z surrealizmem, modelka zmienia się w żywą-martwą naturę, jest częścią spłodzonych przez człowieka wytworów techniki. Czyż nie kobieta jest przyczyną stworzenia?

Artysta mówi o sobie: Po co maluję obrazy? Bo malowanie to szansa obcowania z odczuciami trudnymi do racjonalnego wytłumaczenia, z tajemnicą, to wędrowanie przez przestrzenie interpretacji, symboli, znaków, to pociągająca wieloznaczność, która, jeśli się uda ją scalić, przemienia się nieuchronność obrazu. Bo malowanie to też przyrząd do samopoznania.

Maluję, żeby dowiedzieć się czegoś o sobie, czasem wręcz odkryć w sobie coś, o czym nie wiem. Lubię też zostawiać widza z przyjemnością tworzenia własnej interpretacji, szkoda, że jej treść najczęściej pozostaje tajemnicą oglądającego. Kolejną tajemnicą.

Wernisaż uświetniły śpiewem członkinie zespołu "Widymo" Aleksandra Rózga i Angela Gabel.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto