Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy o Henryku Sławiku

Krystyna Urbańczyk
Krystyna Urbańczyk
Wiesław Urbańczyk
„Henryk Sławik - Zapomniany Bohater Trzech Narodów”.Tak zatytułowano wystawę, której wernisaż odbył się w katowickiej Akademii Muzycznej.

Sławik urodził się w 1894 r. we wsi Szeroka na Śląsku. Znany był jako dziennikarz, polityk, społecznik, ale przede wszystkim ktoś, kto bezwzględnie przestrzegał zasady, że najwyższą wartością jest ludzkie życie.

Podczas II wojny światowej na terytorium Węgier opiekował się tysiącami polskich uchodźców; uchronił przed śmiercią około 5 tysięcy Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę. Został aresztowany przez Niemców i zamordowany w sierpniu 1944 roku w obozie koncentracyjnym Mauthausen–Gusen. Nie wydał nikogo ze swoich przyjaciół podczas brutalnych przesłuchań.

Organizatorami wystawy w Katowicach są: Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego doktora Marka Migalskiego, Stowarzyszenie Projekt Śląsk i Stowarzyszenie Henryk Sławik Pamięć i Dzieło.

Gośćmi specjalnymi wernisażu byli: wiceprezydent Miasta Katowice Michał Luty, przewodniczący Gminy Wyznania Żydowskiego w Katowicach Włodzimierz Kac i konsul Stanów Zjednoczonych Jeffrey Vick.

Wernisaż rozpoczął się uroczystymi przemówieniami dra Marka Migalskiego, Aleksandra Fiszera- współorganizatora wystawy, prezesa Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych, konsula Jeffreya Vicka oraz wiceprezydenta Michała Lutego. Wszyscy prelegenci zgodnie przyznali, że idea promowania tak wielkiej postaci jaką jest Henryk Sławik jest niezwykle potrzebna, gdyż światu wciąż niezbędni są bohaterowie. Specjalnym gościem był rektor Akademii Muzycznej prof. Tomasz Miczka, dzięki któremu wystawa mogła się odbyć we wnętrzach siedziby Akademii.

Wystawa składa się z plansz ilustrujących życie Henryka Sławika, począwszy od szczęśliwych lat przed wojną, poprzez jego chwalebne ale niezwykle ciężkie lata wojenne, kończąc na tragicznej, bohaterskiej jego śmierci.

Unikatową rycinę z wizerunkiem Henryka Sławika z lat 30. ub. wieku przekazał Konstanty Wolny.

Wystawę można oglądać w patio Akademii Muzycznej do 22 czerwca. Następnie zostanie ona zaprezentowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a potem w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Krystyna Urbańczyk
Tekst zamieszczony pierwotnie na : kontakt24.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto