Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Noc się zbliża....

Redakcja
Fot. Agnieszka Wasztyl
Fot. Agnieszka Wasztyl
Malowane jaja, przygotowana święconka, śmigus-dyngus i czas spędzony z bliskimi. Tak w skrócie wyglądają święta wielkanocne w Polsce. Jednak choć w większości kraje UE mają wspólne korzenie i tę samą kulturę, ich obyczaje różnią się od polskich.

Procesje, gra na bębnach i wspólne biesiadowanie

Tak obchodzą święta Hiszpanie. Wielkanoc jest w kraju flamenco najważniejszym świętem. Większy nacisk kładzie się tutaj jednak na mękę Chrystusa niż na sam fakt zmartwychwstania, nie ma zwyczaju składania sobie życzeń świątecznych. Obyczaje wielkanocne nieco różnią się od siebie w poszczególnych regionach. Na północy Hiszpanii już w piątek poprzedzający Wielki Tydzień można usłyszeć dźwięki bębnów ogłaszające zbliżające się święta. W Aragonii znane są tzw. "rutas del tambor", czyli szlaki, którymi wędruje się uderzając w bębny. - Obchodzimy Wielkanoc w różny sposób. Świętujemy w kościołach oraz na ulicach miast. Bierzemy udział w procesjach, spędzamy ten czas z najbliższymi - mówi Marta Morales, studentka turystyki z Alicante. W okolicy Teruelu znany jest zwyczaj rompida de la hora, polegający na mocnym uderzaniu w bębny w Wielki Czwartek od północy.

Pääsiäinen, czyli Wielkanoc po fińsku

- Czasem jest na święta jeszcze sporo śniegu, ale w domach mamy dużo kwiatów, sztucznych żonkili i tulipanów, malujemy jajka, by było wiosennie i kolorowo - śmieje się Katri Numiranta z Helsinek. Święta Wielkanocne w są zlepkiem tradycji wschodniej, zachodniej i elementów wierzeń pogańskich, nie zachowują jednak typowo religijnego charakteru. Wielkanoc kojarzona jest z powitaniem wiosny i imprezami. Poprzedza Vappu (1 maja) i Juhannus ( Noc Świętojańską). - Dzieci w Niedzielę Palmową przebierane są za czarownice i chodzą po domach, prosząc o słodycze. To zwyczaj podobny do amerykańskiego Hallowen. W zachodniej Finlandii pali się ogniska, które odstraszają złe duchy - dodaje Katri.

Czekoladowe jajka, udziec jagnięcy i puste kościoły

We Francji Wielkanoc nie jest tak hucznie obchodzona jak Boże Narodzenie. To raczej święto komercyjne. Wielu Francuzów wyjeżdża na ten czas na tzw. "Małe wakacje" do cieplejszych regionów kraju. Kościoły są zazwyczaj puste. Pewne elementy tradycji są jednak zachowane. - Święta przynoszą frajdę głównie dzieciom. W niedzielę maluchy zaraz po wstaniu z łóżka szukają ukrytych czekoladowych jajeczek. Jedna z sag głosi, iż w Wielki Czwartek ptaki poleciały do Rzymu, by oznajmić śmierć Jezusa. Wracając zrzuciły na ziemię czekoladowe jaja. Dlatego dzieci do dziś szukają czekoladowych niespodzianek - mówi Pauline Meignan, studentka turystyki i rekreacji. Nie ma też zwyczaju wysyłania kartek swoim bliskim. Za to na stołach najbardziej popularną potrawą świąteczną jedzoną w niedzielę jest słynny na całą Francję "un gigot d'agneau" - udziec jagnięcy.

Kolorowe jajka, zając wielkanocny i świeca wielkanocna

- Nie odczuwa się jednak obecnie ducha tych świąt. Wiele elementów zostało zaczerpniętych z tradycji ludowych, pogańskich, a także pradawnych wierzeń. Kiedyś bowiem na przełomie marca i kwietnia obchodzono święto wiosny - mówi Frank Johanes, student informatyki z Wernigerode. W Niemczech podstawowymi symbolami jest ogień, zając wielkanocny i świeca wielkanocna. Symbolizuje ona Jezusa Zmartwychwstałego, który wygrał ze śmiercią. Innym symbolem jest również jajko, które według tradycji ludowych oznacza wszelkie życie. Zając uważany jest za symbol płodności. Od wielu wieków jaja wielkanocne maluje się na kolorowo. Obowiązkiem jest suto zastawiony stół i pyszne jedzenie na niemieckich stołach.W niedzielę wielkanocną rodzice chowają pomalowane jaja, zajączki z czekolady oraz inne słodycze, a dzieci szukają ich w mieszkaniu lub ogrodzie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto