Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka podróż kosmicznych sióstr trwa już 30 lat

Piotr T. Bogdanowicz
Piotr T. Bogdanowicz
Artystyczna wizja sondy Voyager
Artystyczna wizja sondy Voyager
Gdzieś daleko stąd, wgłąb obcego nam wszechświata, nieubłaganie pędzą dwie bliźniaczki. Amerykańskie sondy kosmiczne Voyager 1 i Voyager 2 już od 30 lat penetrują coraz to dalsze części Układu Słonecznego.

Celem sond było zbadanie dalekich planet Układu Słonecznego. Obecnie znajdują się mniej więcej trzy razy dalej niż "planeta karłowata" Pluton i co najciekawsze, ciągle działają.

Voyager 1

Sonda została wystrzelona z Przylądka Canaveral na Florydzie 5 września 1977 roku w celu zbadania Jowisza i Saturna oraz ich księżyców. Dziś jej zadanie polega na badaniu heliopauzy. Jest to obszar graniczny heliosfery (przestrzeń Układu Słonecznego wypełniona wiatrem słonecznym, którego ciśnienie jest większe od ciśnienia materii międzygwiazdowej) z przestrzenią międzygwiazdową. Trochę to skomplikowane więc w skrócie napiszę, że obecnie bada granice Układu Słonecznego.

Można powiedzieć, że misja tej sondy od początku była naznaczona ogromnym rozmachem. Co prawda od początku planowano wykorzystać wobec niej technikę przyspieszania w polu grawitacyjnym planet (tzw. asysta grawitacyjna), doprowadzając tym samym do osiągnięcia dużej prędkości bez konieczności używania paliwa. Cała seria takich asyst grawitacyjnych uczyniła z Voyagera 1 najszybszy obiekt wysłany przez człowieka w kosmos.

Według wstępnych założeń obie sondy miały pracować przez 4 lata i zbadać Jowisza oraz Saturna. Voyager 1 przeleciał koło Jowisza 5 marca 1979 r., kiedy to wykonał serię zdjęć i pomiarów, dzięki którym odkryto wulkany siarkowe na księżycu "gazowego olbrzyma" - Io. Następnie 13 listopada 1980 r. minęła ona Saturna. Tutaj naukowcy przerwali jej pierwotną misję. Postanowili bowiem zbadać atmosferę Tytana, największego satelity Saturna.

Co ciekawe, Voyager 1 wystrzelony później niż Voyager 2 wyprzedził swoją siostrzaną jednostkę i pierwszy dotarł do "gazowych olbrzymów". Obecnie Voyager 1 jest najdalej położonym obiektem skonstruowanym przez człowieka, znajduje się w odległości około 15,5 miliarda kilometrów od Słońca. Oddalając się od niego z prędkością 17,118 km/s, czyli 61.624 km/h w kierunku gwiazdy AC+793888 w konstelacji Żyrafy, którą minie za około 40 tys. lat.

Voyager 2

Wystrzelona 20 sierpnia 1977 roku. Planowo miała zbadać Jowisza oraz Saturna. Naukowcy z NASA postanowili jednak przeprowadzi również badania pozostałych dwóch gazowych planet: Urana i Neptuna. Zadanie to wypełniła bardzo dobrze przysparzając nauce wiele korzyści.

Przelatując obok Saturna 26 sierpnia 1981 r. odkryła w atmosferze owalne plamy (podobne do tych obserwowanych na Jowiszu), które są potężnymi burzami. Obecnie Voyager 2 jest około 12,5 miliarda kilometrów od Słońca. Oddala się od niego z prędkością 15,597 km/s, czyli 56.149 km/h. Za jakieś 300 tys. lat minie najjaśniejszą gwiazdę na naszym niebie - Syriusza.

Ciekawostki

Eksperci oceniają że kontakt z sondami będzie możliwy do 2030 roku. NASA używa do tego celu radioteleskopu o średnicy 70 metrów. Na pokładzie każdej z sond zamocowano pozłacaną płytę zawierającą podstawowe dane o nas i o Ziemi (m.in. nagrania z pozdrowieniami, zdjęciami i dźwiękami z Ziemi oraz wskazówki pozwalające na określenie pozycji naszej planety).

Już niedługo granice Układu Słonecznego pokonają amerykańskie sondy Pioneer 10 i Pioneer 11, a w roku 2015 do Plutona ma dotrzeć sonda New Horizons. Tymczasem posłuchaj jak brzmi Układ Słoneczny. Jest to dźwięk wiatru słonecznego nagrany przez sondę Voyager 1:

Wideo: NASA/JPL/University of Iowa

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto