Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki kompozytor honorowym obywatelem Ostrowca Świętokrzyskiego

Redakcja
Połączone chóry Polskiego Radia i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie pod batutą Włodzimierza Siedlika.
Połączone chóry Polskiego Radia i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie pod batutą Włodzimierza Siedlika.
Niecodzienne wydarzenie kulturalne miało miejsce 4 czerwca 2009 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tutejszym Diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbył się koncert muzyki wybitnego polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.

Podczas koncertu licznie zgromadzeni słuchacze wysłuchali następujących utworów mistrza: "Zdrowaś bądź Maryja. Pieśni Maryjne", "Pod Twoją obronę", "Totus Tuus", "Koncert opus 40" i "Małe requiem dla pewnej polki". Wykonawcami byli: pianistka Anna Górecka (prywatnie córka kompozytora), Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Papieskiej Akademii Teologicznej PSALMODIA pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy "Aukso" pod dyrekcją Marka Mosia. W trakcie koncertu odbyła się doniosła uroczystość wręczenia Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu tytułu Honorowego Obywatela Ostrowca Świętokrzyskiego, który pod nieobecność chorego kompozytora odebrała jego żona Jadwiga Górecka, pochodząca z tego hutniczego miasta.

Decyzję o przyznaniu tytułu podjęła Rada Miasta Ostrowca we wtorek, 2 czerwca, na wniosek tutejszego środowiska twórców i działaczy kultury. W jego uzasadnieniu czytamy m.in. "Henryk Mikołaj Górecki ożenił się z pianistką Jadwigą Rurańską, która pochodzi z naszego miasta. Mama Jadwigi - Elżbieta, z domu Rekwirowicz,wyszła za Stanisława Rurańskiego, konstruktora w Zakładach Ostrowieckich. Warto przypomnieć, że inżynier Tadeusz Rekwirowicz, wuj pani Jadwigi, architekt z Zakładów Ostrowieckich, jest autorem projektu modrzewiowego kościółka pw. Najświętszego Serca Jezusowego z początku lat 30. XX w. W ówczesnym czasie życie artystyczne Ostrowca skupiało się wokół resursy urzędniczej pracowników huty. Opiekunem twórców był właśnie Tadeusz Rekwirowicz, a miejscem ich spotkań pałac Wielopolskich w Częstocicach. W domu Sabiny i Tadeusza Rekwirowiczów znajdowali schronienie i pomoc poeci, plastycy, muzycy. To tutaj organizowane były pokazy prac plastycznych jak również domowe koncerty muzyki polskiej. Henryk Mikołaj Górecki, niejednokrotnie towarzyszył Tadeuszowi Rekwirowiczowi w wędrówkach fotograficznych po naszym mieście. Profesor we wspomnieniach, wielokrotnie wraca do znanych miejsc, charakterystycznych dla naszego miasta. Posiada on również duży zbiór wydawnictw albumowych związanych z Ostrowcem Świętokrzyskim".

Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Elżbieta Baran, przedstawiająca sylwetkę kompozytora podczas specjalnej sesji Rady Miasta podkreśliła, iż jest on jedynym Polakiem, którego Brytyjczycy umieścili na liście 100 żyjących geniuszy, głównie za sprawą jego słynnej III Symfonii.

I tylko żałować należy, że stan zdrowia nie pozwolił Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu na osobisty przyjazd do Ostrowca i spotkanie z tutejszą publicznością. Na szczęście wszyscy artyści, biorący udział w koncercie stanęli na wysokości zadania i maestrią wykonania dorównali klasie kompozytorskiej Góreckiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto