Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Zderzacz Hadronów przeszedł modernizację i został uruchomiony. Pierwsze zderzenia cząstek nastąpią w czerwcu

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Autor: Juhanson [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) lub CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], Wikimedia Commons
5 kwietnia uruchomiono ponownie Wielki Zderzacz Hadronów w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN niedaleko Genewy. Po dwuletniej przerwie i modernizacji akcelerator cząstek ma osiągnąć nawet dwukrotnie większą energię zderzeń.

Po dwóch latach przerwy Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider - LHC) został ponownie uruchomiony. Początkowo miało to się stać w marcu, ale z powodu usterki jednego z magnesów start został przesunięty.

Eksperymenty przy użyciu LHC mają ruszyć już w czerwcu - podaje TVP Info. Energia zderzeń cząstek elementarnych po remoncie, który trwał od 2013 r. wynieść ma 13 TeV, czyli teraelektronowoltów. To dwukrotnie więcej niż przed modernizacją.

Wielki Zderzacz Hadronów to w dużym uproszczeniu 27-kilometrowy tunel położony pod ziemią. Naukowcy doprowadzają do wzajemnych zderzeń poruszających się z przeciwnych kierunków wiązek protonów, które osiągają prędkość zbliżoną do prędkości światła. LHC to rodzaj gigantycznego mikroskopu, który pozwala obserwować zachowanie cząstek elementarnych. Akcelerator uruchomiono 10 września 2008 r.

Czytaj także: Ile trwa doba na Saturnie? Planeta robi pełny obrót wokół własnej osi w 10 godzin i 47 minut

Trzej naukowcy - Farag Ali, Mir Faizal i Mohammed M. Khalil widzą w LHC potencjalny klucz do badań nad teorią wszechświatów równoległych. Zdaniem wymienionych fizyków przy pomocy akceleratora można wykryć miniaturowe czarne dziury w tzw. tęczy grawitacji - donosi serwis phys.org. Energia potrzebna do wytworzenia czarnej dziury w czterowymiarowym modelu wynosi 10 do 19 GeV, tymczasem Wielki Zderzacz Hadronów maksymalnie osiągał 14 TeV. Zdaniem badaczy jeżeli istnieją dodatkowe wymiary LHC byłby w stanie "wygenerować" miniaturową czarną dziurę.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto