MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie pieniądze do wzięcia przez rolników. Nawet 150 tysięcy złotych bezzwrotnej premii. Jak ją zdobyć?

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
pixabay.com
W środę, 31 marca rusza nabór wniosków o bezzwrotną premię w wysokości 150 tysięcy złotych, które będą mogli składać młodzi rolnicy. Tego samego dnia rusza nabór wniosków o przyznanie 60 tysięcy złotych bezzwrotnej pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Oba nabory potrwają do 29 maja 2021 roku i są finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Premie dla młodych rolników

Od 31 marca młodzi rolnicy, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwo, będą mogli starać się o dofinasowanie. Kwota jest niebagatelna bo mowa 0 150 tysiącach złotych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski przez najbliższe dwa miesiące - do 29 maja. W ubiegłym roku młodzi rolnicy złożyli ich ponad 5 tysięcy.

To już siódmy nabór wniosków w ramach operacji typu "Premie dla młodych rolników". Wsparcie to jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu, nie tylko pozwala zachować opłacalność produkcji rolnej, ale przekłada się również (w dłuższej perspektywie czasowej) na jej zwiększenie, stąd rosnąca popularność tego programu. W pierwszym roku naboru (2015) do ARiMR wpłynęło 3 313 wniosków o przyznanie pomocy, dwa lata później – 4 903, w 2018 r. – 5 411; w 2019 r. było ich już ponad 7 tysięcy. Natomiast w 2020 roku, mimo pandemii, zdecydowało się ubiegać o wsparcie ponad 5 tysięcy wnioskodawców.

Wsparcie mogą otrzymać osoby, które m.in.:

 • w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat;
 • posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy);
 • posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha;
 • rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej przed dniem złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
 • posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. do 150 tys. euro;
 • przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70 procent premii należy zainwestować w środki trwałe. Środki będą wypłacane w dwóch ratach:

 • 120 tysięcy złotych – na wniosek o płatność pierwszej raty pomocy, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków
 • 30 tysięcy złotych – na wniosek o płatność drugiej raty pomocy, po realizacji biznesplanu

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Można je będzie składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.

Restrukturyzacja małych gospodarstw

Od 31 marca do 29 maja 2021 r. można składać wnioski o wsparcie na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020, a tegoroczny nabór jest dziewiątym z kolei.

O wsparcie finansowe może starać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tysięcy euro.

Wniosek może złożyć osoba zarówno ubezpieczona w KRUS-ie, jak i w ZUS-ie. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie. Pod jednym warunkiem – dochód lub przychód z działalności rolniczej musi stanowić co najmniej 25 procent całości dochodów lub przychodów.

O pomoc nie mogą ubiegać się osoby, którym wypłacono pomoc finansową z następujących programów wsparcia: "Ułatwianie startu młodym rolnikom", "Modernizacja gospodarstw rolnych", "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętych PROW 2007-2013, a także "Modernizacja gospodarstw rolnych"; "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej", "Premie dla młodych rolników" w ramach PROW 2014-2020.

Rolnik, który zdecyduje się na rozwój swojego małego gospodarstwa, może uzyskać na ten cel 60 tysięcy złzłotych bezzwrotnej premii. Jest ona wypłacana w dwóch ratach:

 • 80 procent (48 tysięcy złotych) – po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy
 • 20 procent (12 tysięcy złotych) – po prawidłowej realizacji biznesplanu

Wsparcie można przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Co najmniej 80 procent otrzymanej premii należy wydać na inwestycje w środki trwałe. Ich katalog jest szeroki.

Może obejmować między innymi:

 • budowę, przebudowę, remont budynków lub budowli
 • nabycie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia
 • zakup gruntów, stada podstawowego zwierząt
 • zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych efektywnie dłużej niż 5 lat

Pomoc może być przyznana tylko raz w czasie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020. W przypadku małżonków może ją otrzymać tylko jedno z nich, niezależnie od tego, czy prowadzą wspólne, czy odrębne gospodarstwa.

Wnioski o przyznanie pomocy należy składać do oddziału regionalnego Agencji właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Można to zrobić osobiście, przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkie pieniądze do wzięcia przez rolników. Nawet 150 tysięcy złotych bezzwrotnej premii. Jak ją zdobyć? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto