Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia nietypowo. Oryginalne potrawy na tradycyjny wieczór

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Czy tuż przed Wigilią warto poeksperymentować w kuchni? - Warto – przekonują uczniowie z Zespołu Szkół Gospodarczych i proponują smaczne i nietypowe potrawy wigilijne.

Karp królewski z solą i sosem żurawinowym
- Potrzebujemy ok. kilogram wypatroszonego karpia. Myjemy go, obieramy z łusek. Wyciskamy sok z cytryny i obmywamy nim rybę od środka, aby przy smażeniu zabić zapach. Ok. 1,4 kg soli mieszamy z trzema białkami. W brytfance układamy folię do pieczenia. Wykładamy na nią pół mieszaniny soli z białkiem. Kładziemy karpia, a na wierzch resztę masy. Przykrywamy folią i pieczemy w 220 st. C ok. 30 minut. Będziemy mieli porcje dla 4 – 5 osób.
Karpia możemy podawać z sosem żurawinowym. Gotujemy ocet balsamiczny z cukrem żelującym, aby zagęścić sos. Dodajemy sok i startą skórkę z limonki, posiekaną żurawinę, do tego świeży ogórek i kolendrę. Na koniec przyprawiamy solą, pieprzem i dodajemy łyżkę oliwy. Gotujemy.
Placki warzywne z sosem z podgrzybków
- Do przygotowania placków potrzebujemy ok. 600 g ziemniaków (na 5 porcji). Do tego 300 g marchewki, 150 g orzechów włoskich lub laskowych. Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Marchewkę obieramy i ścieramy na grubych oczkach. Dodajemy orzechy, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 jajka, sól i pieprz. Mieszamy. Uformowane placuszki smażymy na oleju, najlepiej rzepakowym, do zarumienienia. Potem przekładamy na blaszkę i wkładamy na ok. 20 minut do piekarnika. Tak, by w środku nie były surowe. Do dekoracji możemy wyciąć z zielonej papryki kształt choinki, a bombki zrobić z ketchupu i majonezu.Na sos suszone leśne grzyby (najlepiej podgrzybki, prawdziwki) moczymy ok. 12 godzin. Potem gotujemy, aż woda odparuje. Przygotowujemy wywar z włoszczyzny, czyli ok. 60 g marchewki, 30 g pora, 30 g selera I 30 g pietruszki. Musimy go przecedzić i zmieszać z grzybami. Można dodać zasmażkę.
Łosoś z jabłkowymi talarkami i kaszką kuskus
- Przygotowujemy wywar z warzyw: selera, 2 marchewek, pietruszki, soli i pieprzu. Dusimy w nim plastry łososia norweskiego, ok. 10 – 15 min, raz obracając. W międzyczasie do piekarnika wkładamy jabłka pokrojone w cienkie talarki (krojone od trzonka do dzióbka), żeby się podsuszyły. Gdy łosoś się podgotuje, wkładamy do piekarnika, żeby utrzymał ciepło. W tym czasie wyciągamy jabłka. Robimy do nich sos z wywaru, śmietanki 30 proc. kolorowego pieprzu. Dodajemy do smaku odrobinę soli i czarnego pieprzu. Zagęszczamy zasmażką (masło połączone z mąką na patelni). Kaszkę kuskus zalewamy wodą, dodajemy łyżeczkę soli.
Kluski z makiem i lukrową choinką
- Potrzebujemy makaron wstążki, mak, bakalie, śliwki, pierniki, orzechy włoskie i do zawinięcia ciasto lasagne. Na mleku gotujemy pół kilograma maku. Mielimy go dwukrotnie. Dodajemy bakalie, miód, co się lubi i co się ma. Masę łączymy z ugotowanym, odcedzonym makaronem. Gotujemy lasagne. Ugniatamy z makowej masy wałek i owijamy go tym ciastem. Zapiekamy ok. 10 min w piekarniku w temp. 180 st. C, w folii aluminiowej wysmarowanej masłem, żeby makaron nie był suchy. Jako dekoracja może służyć np. choinka z karmelu, czyli roztopionego cukru na patelni. Jak ją zrobić? Na papierze do pieczenia rysujemy ciepłym karmelem cienki wzór. Gdy wystygnie, delikatnie odklejamy. Za środek choinki może służyć starta skórka z pomarańczy podsmażona na maśle. Smaku doda sos piernikowy. Potrzeba do niego pierniki (ok. 15 dag), orzechy włoskie, śliwki, miód, sok pomarańczowy. Składniki miksujemy, przecieramy przez sitko, by nie było grudek. Jeśli będzie gęsty, dodajemy gorącej wody.
Tort z kapusty z farszem z kaszy
Gotujemy główkę kapusty. Wyciągamy, gdy będzie półmiękka. Rozkładamy liście. Między nie wkładamy farsz z kaszy. Jak go zrobić? Gotujemy szklankę kaszy jaglanej i 1,5 – 2 szklanki gryczanej. Do tego dodajemy 3 posiekane w kostkę cebulki, podsmażane na maśle, a później ugotowane suszone grzyby (ok. 10 dag). Gdy skończymy faszerowanie, kapustę zawijamy w folię aluminiową i zapiekamy w temp. 180 st. C 35 – 40 minut. Podajemy z sosem grzybowym i posypką z klarowaną marchewką. Aby zrobić sos, najlepsze będą mrożone borowiki, które trzeba podsmażyć na maśle i połączyć ze śmietaną. Startą marchewkę podsmażamy na maśłe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wigilia nietypowo. Oryginalne potrawy na tradycyjny wieczór - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto