Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna pełna komet i meteorów. Niebo rozświetlone kulami ognia

Katarzyna Węsierska
Katarzyna Węsierska
Fir0002, licencja: GNU, C.C 1.2
Już od ponad 30 lat obserwuje się wzrost liczby meteorów i komet pojawiających się na niebie wraz z nadejściem wiosny. Naukowcy zapowiadają, że także i w tym roku, będzie można podziwiać rozświetlone kulami ognia niebo.

Wiosna to nie tylko wzrost temperatury, kwitnące kwiaty czy śpiewające ptaki. O tej porze roku zmienia się także niebo. Nader często na nieboskłonie pojawiają się komety, zwane inaczej ognistymi kulami czy spadającymi gwiazdami.

Jak podaje NASA na przełomie zimy i wiosny zaobserwować można wzrost liczby kul ognia rozświetlających niebo swoim blaskiem. Obiekty,wędrując po atmosferze, zaczynają płonąć, co pozwala dostrzec je na ziemskim horyzoncie.

Jak mówi zajmujący się meteorami Bill Cooke z NASA, wiosna to pora komet i meteorów. Liczba obiektów pojawiających się na niebie wzrasta nawet o 30 proc. w stosunku do innych pór roku. Nieznane są jednak powody tego zjawiska. Prawdopodobnie ma to związek z tzw. równonocą. Obserwując niebo przez większość roku zwyczajny obserwator ma szansę zobaczyć około 10 komet czy meteorów. Jednak jeśli przyglądamy się niebu wiosną- mamy szansę doliczyć się nawet 12 takich obiektów w ciągu jednej nocy.

Geminidy- grudniowe meteory

Według doniesień foxnews.com naukowcy badają zjawisko już od ponad 30 lat, jednak nadal nie znaleziono wyraźnej przyczyny. Niektórzy naukowcy uważają, że ilość ciał komet i meteoroidów otaczających Ziemię zmienia się w zależności od pory roku. Jesienią jest ich bardzo mało, wiosną zaś obserwujemy ich wysyp. Hipotezy nie da się potwierdzić, bo jak mówi Peter Brown z University of Western Ontario, wiemy jeszcze zbyt mało na temat orbit ognistych kul.

Nad tym pracuje już Bill Cooke. Chce, dzięki zamontowanym na terenie całego USA kamerom, obserwować komety i wyznaczyć ich orbity.

Polscy członkowie Pracowni Komet i Meteorów podają, że właśnie pierwsze tygodnie kwietnia obfitują w ogniste kule widoczne na niebie. Ten okres to czas wzmożonej czujności wszelkich obserwatorów nieba. Może warto więc spojrzeć nocą we wiosenne niebo i znaleźć swoją spadającą gwiazdę?

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto