MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce odbędzie się Wielokulturowe Street Party

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
Plakat Street Party 2009
Plakat Street Party 2009 Organizator
30 sierpnia Warszawa zamieni się w wielokulturową metropolię dzięki 3. edycji festiwalu. Parada, miasteczko wielu kultur, konkursy oraz przeróżne warsztaty - to tylko kilka z przygotowanych na ten dzień atrakcji.

Street Party to festiwal uliczny skierowany do mieszkańców Warszawy i promujący wielokulturowość stolicy poprzez radość i zabawę. W tym roku założeniem festiwalu jest pokazanie kultur mniejszości narodowych i etnicznych, społeczności imigracyjnych, które zamieszkują Warszawę. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną m. in. społeczności afrykańskie, arabskie, latynoamerykańskie, kaukaskie, społeczność indyjska, wietnamska, żydowska i ukraińska.

– Chcemy, aby Street Party stało się wizytówką Warszawy – podobnie jak Karnawał w Rio de Janeiro czy Notting Hill Carnival w Londynie. Niezwykłe zainteresowanie, jakim cieszyło się Street Party w dwóch poprzednich latach (edycje 2007 i 2008), przekonało nas, jak otwarci na różnorodność kulturową są warszawiacy i jak ważna jest organizacja kolejnych edycji wydarzenia – tłumaczą organizatorzy.

Głównym wydarzeniem festiwalu będzie wielokulturowa parada, która o godz. 13 przejdzie od placu Bankowego do miasteczka wielokulturowego zbudowanego na Krakowskim Przedmieściu (ulicami: Marszałkowska, Świętokrzyska, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście). Paradę poprowadzą tancerze ze szkół i grup tanecznych prezentujący różnorodne style taneczne, m.in. sambę karnawałową przy akompaniamencie batucady, egipski taniec orientalny (taniec brzucha), capoeirę, taniec afrykański i tańce afrobrazylijskie, tańce afrokubańskie, chiński taniec z bębnami oraz tańce latynoamerykańskie (w tym salsę).

– Podczas parady planowane są 3 przystanki: róg Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, Mazowieckiej i Świętokrzyskiej oraz Świętokrzyskiej i Nowego Światu – zapowiada Patrycja Rosińska, jedna z koordynatorek projektu. – Parada ma na celu wniesienie koloru i rytmu na ulice Warszawy. Będzie kilka samochodów-platform, na których odbywać się będą pokazy samby, salsy, tańców afrykańskich, orientalnych, egipskich oraz tańca brzucha – dodaje.

Na terenie wielokulturowego miasteczka, do którego będzie można przyjść w godzinach 15-22, czekają liczne atrakcje: możliwość uczestnictwa w warsztatach tanecznych i językowych, obejrzenia sztuki z różnych zakątków świata, spróbowania etnicznych potraw, zrobienia henny oraz pomalowania ciała w etniczne wzory. Przygotowana zostanie również strefa dla dzieci, oferująca najmłodszym warsztaty muzyczne, taneczne, zajęcia językowe i plastyczne. Najmłodsi poznają również gry pochodzące z różnych kultur.

Koordynatorzy poszczególnych projektów zapowiedzieli, co będzie działo się w ich strefie kulturowej.

– Parada kojarzy się zwykle z Brazylią: piękne pióra, samochody. I właśnie my do tego dążymy. W tym roku będzie wyższy poziom artystyczny. Parada będzie się składać z wielu elementów. Przedstawione zostaną zespoły rewiowe – amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne. Na samochodach-platformach nie zabraknie gorącej samby, tańca brzucha, salsy czy ruedy de casino. Widzowie zobaczą także pokaz capoeiry, dokładnie tak jak na karnawale w Salvadorze w Brazylii. Oprócz obejrzenia różnorodnych kultur będzie możliwość zapisania się na interesujące nas kursy, które wzbudziły nasze zafascynowanie – zapowiada Marcin Jagodziński, koordynator strefy latynoamerykańskiej.

– Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną sztuka, kultura i rozrywka wietnamska. Jeśli chodzi o kuchnię, nie będą to tylko sajgonki. Będzie można spróbować tradycyjnych wietnamskich deserów m.in. pączków z żółtą fasolą. Odbędzie się wietnamskie karaoke, pojawi się smok – długa makieta dla 10 osób. Będą również ludzkie szachy chińskie, gra bardzo lubiana przez Wietnamczyków – zapowiada Dam Van Anh, koordynatorka kultury wietnamskiej.

– W grupie kaukaskiej będzie można nauczyć się 4 języków: gruzińskiego, ormiańskiego, azerskiego i czeczeńskiego. Chcemy zmienić stereotyp, że w Kaukazie mówi się tylko po rosyjsku. Odbędą się również warsztaty taneczne (np. tradycyjny taniec naczaruli), kulinarne (przygotowanie bakłażana w orzechu, marchwi w orzechu, degustacja win ormiańskich) oraz warsztaty robienia biżuterii – zapowiada Nato Bochorishvili, koordynatorka strefy kaukaskiej.

W ramach festiwalu zorganizowany zostanie również konkurs na tytuł Króla i Królowej Parady, który poprowadzi Catherine Kasima Kanda. „Konkurs jest otwarty i przeznaczony dla wszystkich, którym nie obca jest kreatywność, odwaga, pomysłowość i dobra zabawa! Czekają nagrody!” - zapowiadają organizatorzy.

Imprezy towarzyszące:

24 sierpnia w godzinach 14-18 odbędą się bezpłatne warsztaty robienia strojów karnawałowych i masek, podczas których będzie można m.in. nauczyć się dekorować tkaniny w stylu batiku na zimno i na gorąco. Zajęcia poprowadzi litewski artysta-plastyk Linas Domarackas. Limit miejsc to 15 osób. Organizatorzy zapewniają niezbędne materiały.

Natomiast 27 sierpnia o 21 w klubie Harenda nastąpi Before Street Party, w ramach którego odbędzie się koncert senegalskiego zespołu Djolof-Man, łączącego tradycyjne zachodnioafrykańskie rytmy z reggae i soulem oraz impreza w rytmach afro, reggae, dancehallu, którą poprowadzą DJ Sam i DJ Mamadou.

30 sierpnia o 22 rozpocznie After Street Party – impreza indyjska w klubie Index, w rytmach muzyki bollywoodzkiej, tollywoodzkiej i kollywoodzkiej oraz impreza afro w klubie Powiekszenie. Poprowadzą ją DJ Mamadou i Grajek Krawiec.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Inna Przestrzeń, którego jednym z projektów jest portal Kontynent Warszawa &#8211. Honorowy patronat objęła prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wielokulturowe Street Party 2009
30 sierpnia godz. 13-22
Trasa parady: plac Bankowy – Marszałkowska – Świętokrzyska – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście
wstęp wolny

Szczegółowy program na stronie: festiwalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto