MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Władysław Cywiński zginął w Tatrach. Był wybitnym taternikiem

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
Zaangażowany sercem i duchem, przez ponad 50 lat służył polskim i słowackim Tatrom i ludziom, niósł pomoc w ratownictwie górskim, szkolił młodych taterników i pisał przewodniki tatrzańskie. Wczoraj oddał swoje życie górom.

Na terenie słowackich Tatr Wysokich zginął w sobotę, 12 października 2013, wybitny polski taternik i przewodnik tatrzański, alpinista Władysław Cywiński - poinformował ratownik dyżurny TOPR. Miał 74 lata. Zginął w trakcie wspinaczki w rejonie Zmarzłego Stawu Mięguszowieckiego w słowackiej Dolinie Złomisk. Ratowników słowackiej Horskiej Zachranny Służby, poinformował o wypadku Cywińskiego, polski turysta, który widział spadającego taternika.

- Władysław Cywiński był moim instruktorem i mistrzem w fachu przewodnickim. Przekazał nam ogromną wiedzę. Był surowym i wymagającym egzaminatorem wielu pokoleń przewodników tatrzańskich - mówi przewodnik tatrzański Zdzisław Chmiel, który był uczniem taternika Władysław Cywińskiego.

Według Chmiela, Cywiński był bardzo sprawny i silny fizycznie, i miał niesamowitą kondycję. - Na kursie przewodnickim, podczas wycieczek szkoleniowych, trudno było mu dotrzymać kroku. W czasach, gdy w grupie tatrzańskiej GOPR, a potem w TOPR, nie korzystano tak często ze śmigłowca - na wyprawach był zawsze w pierwszej grupie ratowników, która docierała na miejsce wypadku - przypomniał Zdzisław Chmiel.

Jak mówi – Cywiński był doskonałym znawcą topografii Tatr. W środowisku taterników jest uznawany za następcę Witolda Paryskiego i "myślę, że przerósł swojego mistrza". - Dla wielu z nas był wzorem - podkreślił przewodnik tatrzański Zdzisław Chmiel.

Władysław Cywiński, urodzony w Wilnie, 12 sierpnia 1939 roku, był z wykształcenia inżynierem elektronikiem. Studia ukończył na Politechnice Gdańskiej. Rozmiłowany w Tatrach, od 1959 roku był taternikiem, a od 1967 r. przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim (najpierw ochotnikiem, od 1983 roku ratownikiem zawodowym, a później już instruktorem i nauczycielem taternictwa.

Jako ratownik zawodowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) uczestniczył w ponad 300 wyprawach ratowniczych. Brał też udział w przejściu około 30 nowych dróg taternickich, a w 1975 roku - w okresie trzech i pół dnia - dokonał samotnego przejścia grani głównej Tatr, co traktował jako swoje największe osiągnięcie. Zdobył też wszystkie szczyty i turnie w Tatrach. Wyjeżdżał na wyprawy w Hindukusz i Alpy.

Był autorem osiemnastu szczegółowych przewodników po Tatrach, w tym m.in. o Giewoncie, Czerwonych Wierchach, Tatrach Bielskich, Grani Żabiego, Rysach, Mięguszowieckich Szczytach, Szpiglasowym Wierchu, Wołowym Grzbiecie i Kasprowym Wierchu. W bieżącym roku ukazał się ich osiemnasty tom pod tytułem: "Granaty". Napisał również książkę "Góral z Wilna. Tatry, seks, polityka" (2002).

Wybitny taternik Władysław Cywiński, za zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, odwagę i poświęcenie w ratowaniu życia ludzkiego i za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, został odznaczony w 2009 roku, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co zrobić w trakcie wypadku drogowego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Władysław Cywiński zginął w Tatrach. Był wybitnym taternikiem - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto