Włoszki mistrzyniami Europy w siatkówce kobiet

Mecz Holandia - Włochy. Finał ME w piłce siatkowej kobiet w Łodzi.
Mecz Holandia - Włochy. Finał ME w piłce siatkowej kobiet w Łodzi. Adam Sęczkowski
W meczu finałowym mistrzostw Europy w siatkówce reprezentacja Włoch pokonała Holandię 3:0. Do finału obie reprezentacje nie przegrały meczu, Holenderki pokonały we wczorajszym półfinale Polki i były faworytkami do złota.

Set I
Mamy prawdziwą wymianę ciosów. Obie drużyny grają "punkt za punkt". Pierwsza przerwa techniczna. Włoszki prowadzą zaledwie jednym punktem. Wynik na tablicach 8:7.

Wyrównanie Holenderek. Kontrowersyjna decyzja sędziów. Punkt zdobywają Włoszki. 10:8. Visser nie daje szans Włoszkom i zdobywa punkt. Znakomite zagranie Italii. 11:9. Manon Flier przypomina o sobie zdobywając dziesiąty punkt, ale po chwili zbyt mocno serwuje. Włoszki rewanżują się tym samym. Staelens na zagrywce. Punkt dla Oranje. Remis na tablicy wyników. Znakomity blok pomarańczowych, które wychodzą na prowadzenie. Piccinni mocno i skutecznie atakuje. Simona Gioli zdobywa czternasty punkt dla Włoch. Piccinni zdobywa kolejny punkt. Dziś gra znakomicie. Holenderki skutecznie blokowane. Druga przerwa techniczna. Włochy mają na koncie 16 pkt, Holandia 13 pkt.

Włoszki zdobywają dwa punkty, a Holenderki tylko jeden. Czas na życzenie trenera Holandii - Avitala Selingera. Flier zatrzymana blokiem przez Gioli. 19:14 prowadzi Italia. Kolejne trzy punkty dla drużyny z południa Europy. Druga przerwa na prośbę trenera Oranje. Dziś oglądamy zupełnie inną drużynę Holandii, już nie tak zadziorną, już nie tak waleczną. Piłka setowa dla Włoszek. Holenderki jeszcze się bronią. Włoszki wygrywają pierwszego seta 25:16.

Set II

Znakomity początek seta. Holenderki prowadzą 2:0. Punkt dla Italii. Punkt dla Oranje. Włoszki gonią wynik. Atak Holenderek 4:2. Gioli potężnie uderza. 4:3. Znakomity blok Wensink. 6:3. Trener Massimo Barbolini prosi o czas. Na nic to się zdało. Na pierwszą przerwę techniczną Holenderki schodzą z pięciopunktową przewagą. Wynik na tablicach 8:3.

Stam obija blok rywalek. 9:3. Flier minimalnie w aut, ale w następnej akcji uderza nie do obrony. 10:4. Błąd Holenderek w ustawieniu i Włoszki zdobywają punkt. Staelens na zagrywce, Włoszki sobie radzą w obronie i ciemnoskóra Aguero Leiva zdobywa punkt. Kolejny dobry atak Italii, które zmniejszają przewagę do trzech punktów. Atak Holenderek i mamy wynik 12:8. Del Core posyła piłkę poza boisko.

Znakomity atak Oranje. Holenderki poza boisko. Włoszki obijają blok rywalek. 14:10. Manon Flier serwuje w siatkę. As serwisowy Aguero Leiva. Za drugim razem przy serwie zagrywa poza boisko. Punkt dla Holandii. Włoszki przedzierają się przez blok, a następnie znakomicie blokują. Stam nie może się przebić przez ręce podopiecznych trenera Barboliniego. Kolejne dwa punkty dla Włoszek. Druga przerwa techniczna.

Włoszki prowadzą 16:15. Zaskakujące jest to, że były w stanie "podnieść się z kolan" i odrobić duże straty. Zamieszanie w szeregach Holandii wykorzystują Włoszki. Blom zablokowana przez zawodniczkę Italii. O czas prosi trener Selinger. Po przerwie punkt dla Holenderek, ale po chwili przypomina o sile swego uderzenia Gioli. 19:16. Staelens zmniejsza przewagę. Atomowe uderzenie Piccinni. Kolejny punkt dla Italii.

O drugą przerwę prosi trener Selinger przy stanie 21:17. Jeśli Holenderki chcą coś zmienić w tym secie, to powinny w tym momencie zacząć odrabiać straty. Punkt dla Oranje. Potężny atak Aguero Leiva. 23:18. Zbyt mocne uderzenie Wensink. Pierwsza piłka setowa dla Italii. Holenderki bronią tej piłki. Visser serwuje w aut. 25:19 w drugim secie wygrywa Italia, a w całym meczu już 2:0

Set III

Pierwszy punkt dla Włoszek. Stam świetnie atakuje. Wynik 1:1. Włoszki chyba nie dadzą sobie nawet urwać seta. Kolejne trzy punkty. 4:1 dla Italii. Czas na życzenie trenera Selingera. Visser kiwa blok Włoszek. 4:2. Staelens skutecznie atakuje. 4:3. Barazza uderza nie do obrony, a Manon Flier trafia w siatkę. W końcu zatrzymana Aguero Leiva. 6:4 prowadzą Włoszki. Znakomity atak Italii, a Wensink w kolejnym ataku pada na siatkę. Pierwsza przerwa techniczna. Włoszki prowadzą 8:4.
Czy Holenderki będą w stanie jeszcze powalczyć o ten złoty medal ME? Dwa punkty z rzędu dla Holandii. 8:6. Piccinni potężnie zaatakowała w pierwszej, a potem w drugiej akcji. Kolejne dwa punkty po stronie reprezentacji Włoch. Holenderki skutecznie atakują, ale już po chwili rzadki widok: Manon Flier na kolanach; dosłownie i w przenośni. Wydaje się być bezradna w starciu z obrończyniami mistrzowskiego tytułu. Kolejne trzy punkty Włoszek. 13:8.

Del Core atakuje w aut, ale to nadal cztery punkty przewagi Włoszek. Punkt dla Holandii. Aguero Leiva potężnie atakuje i Holenderki znów bezsilne. W końcu przebija się przez blok Flier, ale Stam serwuje w siatkę. 15:11. Staelens po bloku w aut. Punkt dla Holandii. Złe zagranie drużyny Oranje. Druga przerwa techniczna. 16:12.

Trzynasty punkt pomarańczowych, ale po chwili Włoszki znów skutecznie atakują. Dziś nie mają litości dla rywalek. Dobry atak Stam. Trzy punkty straty Holenderek. Czy jeszcze zmienią się losy tego meczu? Gioli zdaje się odpowiedzieć tym atakiem: "nie". Kolejny punkt dla Włoszek. 19:14. O czas prosi trener Selinger. Punkt za punkt. 21:16 prowadzą Włoszki. Staelens trafia poza boisko.

Po długiej wymianie piłki Holenderki zdobywają punkt. Grothues na zagrywce. Włoszki nie przyjmują tej piłki. Aguero Leive zdobywa kolejny punkt. Punkt dla Holandii. Manon Flier w polu zagrywki. Dobrze kiwa Staelens. O czas prosi trener Barbolini. 23:20. Na trybunach gromkie: "Polska, biało-czerwoni". Pierwsza piłka meczowa dla Włoszek wygrana.

Tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu zdobywa więc reprezentacja Włoch, srebrny medal przypada Holandii, a my cieszymy się z brązowego medalu Polek.