MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojna przez pryzmat wstążki i kamienia

Izabela Kostun
Izabela Kostun
Wczoraj w Spichlerzu w Płocku odbył się wernisaż zatytułowany "1939 wojna przez pryzmat wstążki i kamienia". Wystawa oparta na zbiorach Jana Walusia została zorganizowana przez Muzeum Mazowieckie.

Kolekcja orderów i odznaczeń którą zobaczyliśmy to m.in. odznaki AK z akcji "Burza", przeprowadzonej na rozkaz Związku Radzieckiego w listopadzie 1943 roku i trwała aż do października 1944. Wówczas 50 tys. żołnierzy zostało aresztowanych przez NKWD. Trafili do obozów i więzień lub zostali rozstrzelani- przypominał kolekcjoner Jan Waluś.

Na wernisażu zaprezentowano również ordery i odznaczenia poświęcone m.in. żołnierzom i obrońcom (a w nich krzyż Oświęcimski, Order Męczeństwa i Zwycięstwa dla Represjonowanych od 1939 do 1989 roku, czy Warszawski Krzyż Powstańczy). - Krzyż Powstania Warszawskiego był odznaką nieformalną nadawaną w oddziale AK żołnierzom za zabicie oficera niemieckiego - mówił Jan Waluś. - Odznaka była robiona z krzyża żelaznego, który oficer nosił na piersi i na ten krzyż nakładano polską przedwojenną złotówkę orłem do góry. Na niej była wybita kotwica Polski Walczącej - dodawał.

Inne zbiory orderów i odznaczeń były poświęcone m.in. Wojsku Polskiemu z 1943 roku (Odznaka Grunwaldzka, Odznaka Pamiątkowa 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, czy Medal Zasłużonych na Polu Chwały 1944) oraz zbiory poświęcone Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie (Złoty Krzyż Zasługi "Legia Honorowa" ustanowiony w 1945 r., Krzyż Walecznych 1940, Polski Krzyż Jerozolimski, czy Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino), a także ordery i odznaczenia poświęcone Wojnie Obronnej z września 1939 (Odznaka 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa czy Pułku Strzelców Podhalańskich).

- Wszystkie te odznaczenia, każdy ułamek metalu, wstążka, odznaka to jest kawałek naszej historii. To jest przelana krew żołnierza, o której po prostu powinniśmy pamiętać- mówił Jan Waluś.

Przypomniane również zostało wydarzenie z 7 maja 1986 roku, kiedy to Płock został odznaczony orderem Krzyża Grunwaldu. - Krzyż Grunwaldu ustanowiony został w listopadzie 1943 roku przez dowództwo Gwardii Ludowej. Odznaczenie to w 1945 roku przeszło do systemu odznaczeń Polski, a od 1960 roku jest podniesione do rangi orderu - wyjaśnił Waluś.

W preambule wygłoszonego przemówienia przypomniano bohaterską postawę płocczan podczas powstania styczniowego w 1863 roku. Wspomniano męczeńską śmierć arcybiskupa Nowowiejskiego, później likwidację płockiego getta, gdzie zginęło ok. 9 tys. Żydów.

Podczas wernisażu pułkownik Antoni Jelecki, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów i były więzień polityczny przekazał na ręce dyrektora płockiego muzeum mundur z czasów wojny, pełnym wzruszenia głosem dodając: "niech zostanie na wieki". - 1 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w dziejach naszego narodu. Dla Polski trwała 2078 dni, kosztowała życie prawie 6 milionów obywateli, gdy to podzielić wychodzi, że ginęło ok. 2800 osób dziennie - wyliczał drżącym głosem.

- Dziś patrzymy na Polski Wrzesień sprzed 70 lat wzbogaceni wiedzą historyczną i osobistymi wspomnieniami - dodał. To nie było, że ja wstąpiłem. Zostałem powołany. A badanie lekarskie wyglądało tak: Ty zdarov? Zdarov. I po badaniu- z lekkim uśmiechem dodawał.

Na wystawie mogliśmy również zobaczyć galerię zdjęć przedstawiającą m.in. mogiły powstańców styczniowych z 1863 roku, tablice pamiątkowe i groby uczestników walk 1920 r., kwatery żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej, miejsca egzekucji ludności cywilnej, a także ogólny rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego w Płocku w latach 1939- 1945.

Oddział Poczty Polskiej wydał z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej dwie kartki pocztowe upamiętniające to wydarzenie.

Na koniec został rozstrzygnięty konkurs "Druga wojna światowa na zachodnim Mazowszu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jarosław Kaczyński nie stawił się przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto