Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wola Okrzejska.Tradycje Wielkanocne Ziemi Henryka Sienkiewicza

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi
Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi Maciej Cybulski/materiały prasowe
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Regionalne w Łukowie zorganizowały w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej spotkanie pod hasłem „Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi”.

W dniu 28 marca 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej dzięki gościnności pani dyrektor Iwony Chudek odbyło się spotkanie przedświąteczne Tradycje Wielkanocne na Sienkiewiczowskiej Ziemi. Organizatorem uroczystości były: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Muzeum Regionalne w Łukowie.

Honorowy Patronat nad uroczystością objął Starosta Powiatu Łukowskiego Pan Janusz Kozioł oraz Wójt Gminy Krzywda Pan Jerzy Kędra. Celem spotkania było zaprezentowanie tradycji i obrzędów ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi, obowiązujących dawniej i obecnie na Ziemi Łukowskiej, przedstawienie dorobku artystycznego ośrodków kulturalnych Ziemi Łukowskiej.

Początek uroczystości uświetniły występy dziecięcego zespołu tańca ludowego Kropelki Rosy oraz scenka wielkanocna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W obrzędowej części spotkania, wprowadzającej uczestników w czas zadumy Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia zaprezentowały się zespoły Szalinówki z Hordzieżki oraz Modry Len z Adamowa.

Wykonano pieśni pasyjne i wielkopostne, przeplatane opowieściami o przygotowaniach do świąt wielkanocnych w domu i w zagrodzie, przygotowywaniu potraw świątecznych, nabożeństwach kościelnych, na które ciągnęły rzesze ludzi. Dawne zwyczaje i obrzędy ludowe przybliżyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Okrzejskiej. Opowieści dotyczyły przygotowań do Świąt Wielkanocnych, obyczajów Wielkiego Tygodnia i dni świątecznych, wierzeń, wróżb, przesądów.

Tradycje Wielkanocne w formie humorystycznej przedstawiły panie z kabaretu Zaścianek, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzebieszowie. Część artystyczną imprezy uwieńczył występ niezwykle barwnego i efektownego zespołu ludowego Kłoczewiacy z Kłoczewa, którzy zaprezentowali wesołe, skoczne pieśni ludowe adekwatne do radości płynącej ze Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i odradzającej się po zimie wiosny. Nie zabrakło również nauki wykonywania ozdób świątecznych.

Spotkaniu towarzyszył kiermasz ludowego rękodzieła artystycznego związanego z Wielkanocą oraz tradycyjnych potraw świątecznych. Stoiska wypełniły bibułowe kwiaty, stroiki, palmy wielkanocne, szydełkowe pisanki, kurki, serwetki koszyczki, ozdoby z siana, rzeźby ludowe i wiele innych. Stoiska kiermaszowe przygotowali twórcy ludowi pan Tadeusz Adamski i pani Krystyna Kretowicz, Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej w Anielinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Serokomli, Gminny Ośrodek Kultury w Trzebieszowie, Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Okrzejskiej i Szczałbiu.

Podczas uroczystości zaprezentowało się Muzeum Regionalne w Łukowie, które przygotowało wystawę rzeźb ludowych o tematyce wielkanocnej oraz Dom kultury - Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, jakie zaprezentowało część swoich zbiorów związanych z regionalnym wytwórstwem okolicznościowym - eksponaty etnograficzne i wyroby sztuki ludowej. Przeprowadzono tradycyjny konkurs na Palmę Wielkanocną, co pozwoliło nie tylko zaprezentować niezwykłe inwencje w zdobnictwie, ale i docenić twórców. Rozstrzygnięcie Konkursu na Wielkanocną Palmę wyłoniło zwycięzców, którym wręczono nagrody.

Niezwykle atrakcyjne dla dzieci i dorosłych okazały się warsztaty tradycyjnego malowania pisanek woskiem, prowadzone przez panią Elżbietę Sadło ze Stowarzyszenia Artystów i Twórców Gminy Łuków. Była to sposobność, aby podzielić się z młodym pokoleniem tajnikami wytwórczymi i zaszczepić fascynację regionalną sztuką.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zasiąść do wspólnego, jeszcze przedwielkanocnego stołu i skosztować świątecznego żurku, chleba i babek piaskowych. Degustacja żurku i potraw świątecznych była okazją do wymiany doświadczeń kulinarnych. Wsparciem przy organizacji poczęstunku byli sponsorzy imprezy: Zakład Mięsny „Wierzejki”, Piekarnia Ciastkarnia Pana Eugeniusza Onyska z Łukowa, Zakład Piekarniczo Cukierniczy z Kotunia pani Magdaleny Wąsowskiej oraz Ferma Drobiu Ryki Szewczyk & Błachnio.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wola Okrzejska.Tradycje Wielkanocne Ziemi Henryka Sienkiewicza - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto