Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław musi być czysty. Na obrzeżach miasta zalegają śmieci

Isabella Degen
Isabella Degen
Ulica Zawalna na wałach nad Odrą.
Ulica Zawalna na wałach nad Odrą. Isabella Degen
Wrocławskie śródmieście, rynek i okoliczne ulice są piękne i czyste, lecz obrzeża miasta są jego wstydliwą stroną. Pod koniec listopada odwiedziłam moje rodzinne miasto Wrocław, okolice ul. Zawalnej i zastałam tam butelki i śmiecie.

Zawsze podziwiam Wrocław, jak szybko zmienia się i staje się z roku na rok piękniejszy. W tym roku miasto dostąpiło szczególnego zaszczytu. Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016.

Czy kultura to tylko imprezy, koncerty i festiwale? Kultura to także czystość, a właściwie od tego należy zacząć. Śmiecie na ul. Zawalnej, na wale ochronnym nad Odrą, nie dają mi do dnia dzisiejszego spokoju, dalej tam leżą. Będąc dzieckiem, chodziłam tam na sanki, a wiosną zbierać kwiaty, wtedy było tam czysto, bo i plastikowych butelek nie było.

W tym roku w kwietniu odbyła się Ogólnopolska Kampania Edukacyjna Fundacji Ekorozwoju, w celu wdrożenia recyklingu opakowań. We Wrocławiu akcja była pod hasłem "Zamień odpady na kulturalne wypady", rozdawano karty na imprezy kulturalne za przyniesienie pustych opakowań.

Takie spontaniczne akcje nie dają długofalowych rezultatów. W Niemczech za każdą butelkę płaci się kaucję 0,25 euro, dlatego nikt nie wyrzuca butelek. Puste butelki można oddać w każdym sklepie, które wyposażone są w automaty przyjmujące tylko niemieckie butelki.

Sprasowane butelki plastikowe PET (poly-etylen-terphtahalt) przerabiane są dalej w Chinach na sztuczne włókna. Z włókien tych produkuje się sztuczne futra i materiał znany pod angielską nazwą Flecce, a u nas popularnie zwany polarem. Na jeden pulower z polaru potrzeba 16 plastikowych butelek. Naturalnie do końcowej ceny dochodzą koszty transportu i inne. Do tej pory do produkcji włókien sztucznych używano ropy naftowej. Recykling jest nie tylko przyjazny dla środowiska, lecz staje się koniecznością naszych czasów. Może warto wprowadzić kaucję za butelki nie tylko plastikowe.

Mam też nadzieję, że Wrocław do roku 2016 stanie sie czystym miastem, nie tylko w śródmieściu, ale także we wszystkich jego zakątkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto