Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnota Pierwotna - ubiory

Redakcja
O ubiorach z okresu wspólnoty pierwotnej, można mówić na podstawie znalezisk archeologicznych, obserwacji istniejących jeszcze dzikich plemion, opisów podróżników, którzy wyruszali w odległe nieznane kraje w celach badawczych.

Okres wspólnoty pierwotnej to czas prehistoryczny. Po tych czasach pozostało niewiele dowodów rzeczowych jak narzędzia, naczynia, broń, ozdoby.

Najdawniejsze wiadomości historyczne i zabytki kulturalne znajdujące się w muzeach pochodzą sprzed 6000 lat. W ciągu tego okresu ludzie dążyli do szczęścia, nieustannie budując swój byt materialny i duchowy. Prymitywna technika wytwarzania uniemożliwia szybki postęp. Ludzie pierwotni powtarzali z pokolenia na pokolenie te same środki zabezpieczenia sobie bytu.

Pierwotne narzędzia pracy wykonane z kamienia świadczą o prymitywnych wyrobach, również i odzieży. Ubiory z życiu człowieka pełniły funkcje ochronne. Chroniły ciała przed zimnem, oraz służyły także innym celom, np. nadaniu postaci wyglądu, mającego wzbudzić strach wśród wrogów.

Początkowo ubierano się w niegarbowane skóry, szczepione na ramionach łykiem lub rzemieniem. Ludzie w najodleglejszych czasach lubili się stroić - świadczą o tym liczne ozdoby z zębów i kości zwierzęcych znajdowane w grobach. Do ozdoby używali również muszli, piór, kwiatów.

Pierwotnymi tkaninami były prymitywne plecionki, których zrobienie zabierało bardzo dużo czasu. Od okresu neolitu do chwili wynalezienia prymitywnego warsztatu tkackiego możemy mówić o dziejach historii ubiorów. Wełna i len to najstarsze rodzaje tkanin.

Żródło: Ewa Szyller, "Historyczny rozwój form odzieży".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto