Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia wigilijne w Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Oficyna dworska w Woli Okrzejskiej ok. 1929 r.
Oficyna dworska w Woli Okrzejskiej ok. 1929 r.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej 21 grudnia 2014 r. było gospodarzem społecznościowej Wigilii, w czasie której utrwalono regionalne wspomnienia o obyczajach i wróżbach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

W Woli Okrzejskiej w podwojach dworku, mieszczącego się w dawnej oficynie dworskiej rodu Cieciszowskich, pełniącym funkcje Muzeum Henryka Sienkiewicza odbyło się spotkanie wigilijne społeczności zamieszkującej Wolę Okrzejską i okolice. Na zaproszenie dyrektora placówki Macieja Cybulskiego przybyło kilkadziesiąt osób, które w szerokim gronie podzieliły się opłatkiem i rodzinnymi doświadczeniami.

Sale muzealne na okoliczność świąteczną otrzymały uroczystą oprawę, której centralnymi punktami były: duże drzewko choinkowe ozdobione zabawkami i łańcuchami wykonanymi własnoręcznie przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Okrzejskiej oraz wielki stół bogato wypełniony kulinarnymi wyrobami miejscowych gospodarstw.

Na wigilijnym stole znalazły się tradycyjne potrawy, wniesione przez uczestników spotkania, dzięki czemu opowieści o zwyczajowych wyrobach świątecznych można było unaocznić rzeczywistym półmiskiem ze specjałami. Snute spontanicznie i swobodnie wspomnienia złożyły się na obraz ciągłości obyczajów, charakterystycznych dla regionu łukowskiego, ale znanych, powszechnych także w innych stronach. Pamięć gawędziarzy sięgała odległych przedwojennych czasów, ale skupiała się na dziedziczonej po przodkach tradycji obecnej w latach powojennych, w okresie PRL-u.

Oprócz indywidualnych opowieści na temat rytuałów, zwyczajów świątecznych pojawiły się też wystąpienia na temat symboliki Świąt Bożego Narodzenia. Rozpoczęła je Katarzyna Cybulska przedstawiając wielowymiarowe sensy wszechobecnych dziś symboli świątecznych. W nawiązaniu do tradycyjnych ram obyczajowych Maciej Cybulski nakreślił obraz świąt, jakie Henryk Sienkiewicz spędzał w wieku dziecinnym w domu swej babki Felicjanny Cieciszowskiej. Chóralne śpiewy kolędnicze przy akompaniamencie zabytkowego fortepianu wypełniły późne godziny wieczorne.

Wyjątkowy charakter świątecznego spotkania utrwaliła lokalna telewizja MASTER TV Łuków:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto