MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkie słonie świata zagrożone wyginięciem. Te gatunki umierają na naszych oczach. Niebawem znikną bezpowrotnie

JK
W ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. W zastraszającym tempie rośnie nie tylko liczba wymierających osobników, lecz także gatunków zagrożonych wyginięciem. Które z nich znajdują się na skraju wymarcia? Sprawdź w galerii. Śpieszmy się je ratować, gdyż niebawem bezpowrotnie znikną z powierzchni Ziemi.

Słonie zagrożone wyginięciem

25 marca 2021 r. Grupa Specjalistów ds. Słoni Afrykańskich (AfESG) ogłosiła, że wszystkie gatunki słoni na świecie są zagrożone wyginięciem.

Słoń indyjski, słoń afrykański sawannowy i słoń afrykański leśny są już oficjalnie gatunkami zagrożonymi wyginięciem, z czego ostatni – krytycznie.

Głównie za sprawą kłusownictwa rocznie ginie nawet 20 000 słoni. Oznacza to, że każdego dnia umiera aż 55 osobników.

Jak zmieniła się liczebność słoni na przestrzeni lat? Według szacunków jeszcze niecałe 100 lat temu (w 1930 roku) w Afryce żyło około 10 milionów słoni. Dziś jest ich zaledwie około 400 tysięcy.

Czytaj także:

Na stronie WWF czytamy:

Populacja słoni afrykańskich leśnych spadła o ponad 80% w ciągu ostatnich 93 lat, podczas gdy populacja afrykańskich słoni sawannowych zmniejszyła się o co najmniej 60% w ciągu ostatnich 50 lat. Oba gatunki odnotowały gwałtowne spadki populacji od 2008 r. z powodu znacznego wzrostu kłusownictwa, które nadal stanowi wielkie zagrożenie dla tych zwierząt.

Gatunki zagrożone wyginięciem

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych znajduje się obecnie ponad 105 tysięcy gatunków, z których aż 28 338 zagrożonych jest wyginięciem. Ponad 6 tysięcy to gatunki bliskie zagrożenia, reszta to gatunki wymarłe oraz te najmniejszej troski. W sumie rozpoznanych gatunków zwierząt na naszej planecie jest prawie 2 miliony, z czego połowa to owady. Oznacza to, że na granicy wymarcia znajduje się... prawie 1/3 pozostałych gatunków.

Zobacz gatunki zagrożone wymarciem w galerii:

W materiale przedstawiamy gatunki, które na oficjalnej stronie WWF widnieją jako te najbardziej zagrożone, zaś liczba ich reprezentantów na wolności w niektórych przypadkach nie przekracza... 30 osobników.

Dlaczego liczby rosną?

Co sprawia, ze liczba zagrożonych gatunków tak szybko rośnie? Niestety, w głównej mierze stoi za tym człowiek. Największym niebezpieczeństwem dla dzikich zwierząt są zmiany klimatu, kłusownictwo, niszczenie naturalnych siedlisk oraz coraz większy stopień zanieczyszczenia planety. Jeśli czym prędzej nie zmienimy naszego postępowania, na Ziemi pozostaniemy praktycznie sami - wraz ze zwierzętami, które zjadamy.

Co robić?

Najłatwiej powiedzieć: "mnie to nie dotyczy, zmiana musi przyjść z góry". Nic bardziej mylnego! Zacząć należy przede wszystkim od siebie. Nic innego, jak nasze codzienne wybory konsumenckie są tym, co w głównej mierze kształtuje rynek. Zacznijmy kupować odpowiedzialnie - zarówno żywność, jak i ubrania, ograniczmy spożycie mięsa i nabiału, nie kupujmy produktów zawierających olej palmowy, podróżujmy z głową. Wszystko to w znaczący sposób może wpłynąć na emisję CO2, zachowanie naturalnych siedlisk oraz kondycję naszej planety, a więc i na przyszłość zagrożonych gatunków.

Drugim krokiem jest śledzenie i wspieranie organizacji walczących o powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego. Możemy zdecydować się na formę wsparcia finansowego, podpisywać petycje, udostępniać w mediach społecznościowych istotne treści - możliwości jest wiele.

Warto też spojrzeć w oczy zwierzętom, które znajdują się na granicy wymarcia i zadać sobie pytanie: co ja mogę dla nich zrobić? Zobacz ich zdjęcia w galerii.

Być może słynna fraza z wiersza Ks. Twardowskiego Śpieszmy się zyskałaby na aktualności, gdyby brzmiała: Śpieszmy się kochać zwierzęta, tak szybko odchodzą...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszystkie słonie świata zagrożone wyginięciem. Te gatunki umierają na naszych oczach. Niebawem znikną bezpowrotnie - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto