Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka F3 MOPS do Kazimierza Dolnego

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Uczestnicy wycieczki do Nałęczowa i Kazimierza n/Wisłą.
Uczestnicy wycieczki do Nałęczowa i Kazimierza n/Wisłą.
Filia nr 3 MOPS Kraków pod patronatem Dzielnicy XIII Kraków – Podgórze w czwartek 01 września 2017 dla niepełnosprawnych i seniorów zorganizowało kolejną wycieczkę do Kazimierz nad Wisłą i dodatkowo do Nałęczowa.

Program wycieczki oczywiście był zbyt bogaty i raczej przesadzony do możliwości uczestników oraz środków finansowych sponsorów, na zakończenie był obiad.

Co zwiedzaliśmy przy udziale przewodniczek i patronatem pracowników wymienionej Fili MOPS. Po przejechaniu kilkaset kilometrów od Krakowa – busem dojechaliśmy do:

NAŁĘCZOWA – jest to piękna i historyczna miejscowość, ale aby zwiedzić potrzeba co najmniej kilka godzin, a nawet kilka dni aby zasmakować atmosferą jak też czystym powietrzem i wodą potrzebną dla naszego zdrowia.

Miasto Nałęczów (dawniej nazywane też Nałęczów-Zdrój) jest to gmina miejsko – wiejska. Zaliczone do głównego w Polsce uzdrowiska o profilu kardiologicznym. Głównie leczone są wszystkie choroby: wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego.

W powrocie do zdrowia wpływa tutejszy mikroklimat sprzyjający naturalnemu obniżeniu się ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszeniu dolegliwości serca. Nałęczów posiada dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca oraz operacjach kardiochirurgicznych.

Najważniejszym dla atrakcji jest Park Zdrojowy założony końca XVIII wieku. Założycielem i organizatorem był Stanisław Małachowski. Właśnie na terenie parku znajduje Pałac Małachowskich, najstarsze zabytkowe sanatorium, łazienki oraz domki: angielski, grecki i biskupi. Park Zdrojowy przystrojony jest rzeźbami i pomnikami (m.in. Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa).

Nałęczów opisany jest w wielu utworach literackich. Miejscowość odwiedzali oraz tam tworzyli między innymi: Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Michał Elwiro Andriolli, Ewa Szelburg-Zarembina. Swoistą atrakcją jest wąskotorowa Nałęczowska Kolej Dojazdowa.

Ważnym miejscem jest Muzeum Bolesława Prusa, które mieści się w Pałacu Małachowskich. Mało kto wie, że w pokoju na piętrze, a później na parterze od północno-zachodniej strony Bolesław Prus mieszkał i pisał „Lalkę”, „Placówkę” oraz „Kroniki”.

Kolejnym ważnym miejscem w Nałęczowie jest Muzeum Stefana Żeromskiego mieści się w dawnej pracowni pisarza, zbudowanej za powieść „Popioły” w 1905 roku.

Zaliczone został jako najstarsze muzeum literackie na ziemi lubelskiej, które zostało otwarte 17 czerwca 1928 roku. Jego głównym atutem jest zachowane oryginalne wyposażenie pracowni pisarza – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów, a także samego Stefana Żeromskiego.

KAZIMIERZ nad Wisłą zwany też Kazimierz Dolny - jest to piękna i historyczna miejscowość, ale aby zwiedzić potrzeba co najmniej kilka godzin, a nawet kilka dni. Natomiast uczestnicy mieli zaledwie prawie godzinę.

Kazimierski zespół zabytkowy 8 września 1994 roku został uznany zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za Pomnik historii.

Miasto w powiecie puławskim - województwie lubelskim. Leży nad rzeką Wisłą w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Historycznie położony był początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej. Kazimierz Dolny 31 października 1927 roku uzyskała prawa miejskie.

Początki miejscowości sięgają XI wieku. Na jednym ze wzgórz istniała osada zwana Wietrzną Górą, należąca do zakonu benedyktynów. W 1181 roku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca.

Cytuje fragment historii powstania miasta: ...Norbertanki zmieniły nazwę osady na Kazimierz (imię darczyńcy). Nazwa została odnotowana w kronikach po raz pierwszy w 1249 roku, a przymiotnik „Dolny” został dodany w latach późniejszych, w celu odróżnienia osady (w dolnym biegu rzeki, choć tak naprawdę jest to bieg środkowy) od Kazimierza, założonego pod Krakowem (w górnym biegu rzeki). Po około 150 latach osada i okoliczne wsie stały się dobrami korony. Władysław Łokietek w 1325 r. ufundował kościół parafialny… .

Takie wycieczki są bardzo ważne dla osób starszych i niepełnosprawnych. Ale niestety ich jakość zależy nie tylko od sponsorów.

(zdjęcia chroni prawo autorskie)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto