MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka na Słowację wygodniejsza od marca 2022. Powstaje nowy most na przejściu granicznym. Poznajcie najpiękniejsze mosty w Europie

Emil Hoff
Emil Hoff
Most 25 kwietnia w Lizbonie

Wiszący most w stolicy Portugalii, rozpięty nad rzeką Tag, bardzo przypomina słynny most Golden Gate w San Francisco.
Most 25 kwietnia w Lizbonie Wiszący most w stolicy Portugalii, rozpięty nad rzeką Tag, bardzo przypomina słynny most Golden Gate w San Francisco. Photo by Svetlana Gumerova on Unsplash
Wycieczka na Słowację jest chwilowo niemożliwa z powodu lockdownu, ale żaden lockdown nie trwa wiecznie. Prędzej czy później wróci normalność, a polscy turyści będą znowu mogli cieszyć się atrakcjami i pięknem przyrody u naszego południowego sąsiada. W przejściu granicznym w Chyżnem powstaje nowy most, który ułatwi podróże. W Europie jest wiele niezwykłych mostów, łączących ciekawe miejsca. Obejrzyjcie naszą galerię i znajdźcie inspirację do niezwykłej podróży!

Przejście graniczne w Chyżnem w woj. małopolskim to ostatni etap Drogi Krajowej nr 7. Płynie tu potok Jeleśnia, który wyznacza formalną granicę Polski i Słowacji. Po drugiej stronie jest już miejscowość Trstena. Oba brzegi potoku spina most, którego stan pozostawia niestety wiele do życzenia.

Wycieczka na Słowację po rozklekotanym moście. Wreszcie zostanie zbudowany nowy

Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła w poniedziałek 6 grudnia 2021 plan rozbiórki starego i budowy nowego mostu nad Jeleśnią na przejściu granicznym Chyżne-Trstena.

Według polsko-słowackiej umowy dot. utrzymania granicznych mostów i dróg, za ten most odpowiada właśnie Polska. Jego marny stan – liczne przecieki, ubytki betonu, zaawansowana korozja – od dawna niepokoił i wstydził polskich planistów. Wreszcie most ma zostać wymieniony na nowy.

Na Słowację po nowym moście już od 15 marca 2022

Budowa nowego mostu na przejściu granicznym Chyżne-Trstena ma się rozpocząć już w grudniu 2021 r. i potrwać do połowy marca 2022. Pochłonie prawie 3 mln 900 tys. zł. Projekt jest jednak dość ambitny: zakłada całkowitą rozbiórkę starego mostu i wzniesienie nowego, przebudowę podjazdów, skonstruowania kanalizacji deszczowej i chodnika dla pieszych z barierami ochronnymi.

Budowa nowego mostu na polsko-słowackim przejściu granicznym Chyżne-Trstena zostanie wykonana przez firmę usługową Log-Bud Diana Bogucka.

Niesamowite mosty w Europie: gratka dla każdego globtrotera

Choć most na przejściu granicznym w Chyżnem będzie miał charakter ściśle użytkowy, to jednak może posłużyć za inspirację do ciekawej podróży.

Mowa nie tylko o atrakcjach Słowacji, która w sezonie zimowym zmienia się w jedno z europejskich centrów narciarskich. Same mosty jako wspaniałe konstrukcje łączące brzegi, umożliwiające komunikację i handel, często strategiczne punkty, o które toczono walki, mogą być wdzięcznymi celami wypraw i wycieczek dla ciekawych świata turystów i podróżników.

Oto galeria najbardziej niesamowitych mostów w całej Europie!

Most 25 kwietnia w Lizbonie

Wiszący most w stolicy Portugalii, rozpięty nad rzeką Tag, bardzo przypomina słynny most Golden Gate w San Francisco.

Wycieczka na Słowację wygodniejsza od marca 2022. Powstaje n...

Źródło: gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto