Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe premiery w warszawskich teatrach

Redakcja
Mateusz Król (Andriej) i Kamila Kuboth (Oksana) podczas próby "Zabójcy".
Mateusz Król (Andriej) i Kamila Kuboth (Oksana) podczas próby "Zabójcy". Magda Hueckel; materiał teatru Współczesnego
Przełom stycznia i lutego bieżącego roku obfitować będzie w premiery na stołecznych scenach teatralnych. Niektóre z nich będą wyjątkowe pod różnymi względami i na nie, jak się wydaje, warto zwrócić szczególną uwagę.

"Zabójca" w teatrze Współczesnym

Dnia 26 stycznia 2013 roku o godz. 19.30 warszawski teatr Współczesny zaprasza na swoją scenę kameralną, czyli Scenę w Baraku, gdzie odbędzie się premiera sztuki Aleksandra Mołczanowa "Zabójca". Od blisko trzech lat, czyli od swojej prapremiery na scenie Teatru.doc w Moskwie, tekst ten cieszy się ogromnym powodzeniem wśród twórców teatralnych i teatromanów. - Moim zdaniem dramat ten zawiera kilka elementów, które złożyły się na sukces: niezwykła forma, miłosna historia, intrygująca fabuła, zajmujące i zabawne sytuacje - mówił o powodzeniu swojej sztuki autor w jednym z wywiadów (cyt. za www.teatrdlawas.pl). - Poza tym "Zabójca" zawiera dość istotne kwestie, nad którymi widz ma możliwość zastanowienia się. Z kolei reżyserzy mają możliwość odczytania utworu na różne sposoby. Jeden może postawić akcent na miłosną historię, drugi zaś na poszukiwanie przez bohatera dróg uratowania własnej duszy.
Polska prapremiera w reżyserii Pawła Niczewskiego odbyła się w kwietniu 2012 r. w Piwnicy przy Krypcie na zamku w Szczecinie. W teatrze Współczesnym w Warszawie spektakl reżyseruje Wojciech Urbański, który rok temu zadebiutował przedstawieniem "Marzenie Nataszy" w stołecznym teatrze Powszechnym. Aleksander Mołczanow opowiada w "Zabójcy" historię młodego chłopaka, Andrieja, który otrzymuje od swojego wierzyciela, Sieki, propozycję spłacenia długu. Formą owej spłaty ma być... zamordowanie innego dłużnika. W misji towarzyszyć mu będzie Oksana, dziewczyna zleceniodawcy. Przedstawienie w teatrze przy Mokotowskiej w Warszawie będzie pierwszą premierą, w której pojawią się młodzi aktorzy zaangażowani przez dyrektora Macieja Englerta po odejściu z początkiem sezonu sporej grupy etatowych artystów, których zabrała ze sobą do teatru Studio obejmująca jego dyrekcję, Agnieszka Glińska. Jedyną aktorką od lat związaną z teatrem Współczesnym, która pojawi się w "Zabójcy" jest Maria Mamona, grająca Mamę. Główne role zagrają natomiast MichałMikołajczak, ubiegłoroczny absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, który wcieli się w postać bezwzględnego Sieki; Andrieja zagra Mateusz Król (ukończył łódzką PWSFTiTv), zaś jako Oksana pojawi się na Scenie w Baraku Kamila Kuboth, absolwentka PWST w Krakowie. Możliwość poznania nowych twarzy teatru wydaje się dostateczną zachętą do udania się na spektakl, nie mówiąc już o jego zawartości treściowej i realizacyjnej (scenografię przygotowała Marta Zając, a muzykę skomponował Dariusz Strycharski).

"Irydion" w Teatrze Polskim

Zupełnie wyjątkowy charakter będzie miała premiera dramatu Zygmunta Krasińskiego "Irydion" w adaptacji i reżyserii Andrzeja Seweryna w Teatrze Polskim, którą zaplanowano na 29 stycznia 2013 roku (godz. 19). Zainauguruje ona bowiem obchody stulecia sceny przy ulicy Karasia 2 w Warszawie. Dokładnie tyle czasu upłynie pod koniec stycznia od premiery tego samego dramatu, tyle że w reżyserii Arnolda Szyfmana, którą zainaugurowano (29.01.1913 r.) działalność Teatru Polskiego. Historię tej sceny poznać będzie można na wystawie "Od Irydiona do Irydiona" otwartej w przeddzień omawianej premiery w Salach Redutowych Teatru Wielkiego. Jubileusz obfitować będzie w wiele wydarzeń artystycznych z prapremierą "Karnawału" Sławomira Mrożka włącznie. Szczegółowy plan obchodów 100 - lecia Teatru Polskiego można znaleźć na stronie internetowej sceny. Tamże możemy przeczytać o najbliższej premierze co następuje: "Reżyser w adaptacji swojego autorstwa buduje dramat wokół aktualnego tematu zemsty. Czy są cele i pragnienia, których osiągnięcie usprawiedliwia instrumentalne traktowanie innych? Czy owładnięci żądzą zemsty jesteśmy jeszcze niezależni w sądach i czynach, czy też stajemy się bezwolnym narzędziem destrukcji? "Irydion" Andrzeja Seweryna to również refleksja nad współczesnym rozumieniem chrześcijańskich korzeni Europy". Tytułową rolę powierzył Seweryn Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, który w 2009 roku roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a już zdążył zagrać m.in. Hamleta i Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego w tamtejszym Teatrze Stu. Obok niego zobaczymy m.in. Annę Cieślak, Martę Kurzak, Piotra Cyrwusa, Leszka Teleszyńskiego, Jerzego Schejbala i Olgierda Łukaszewicza. Scenografia "Irydiona" w Teatrze Polskim jest dziełem Magdaleny Maciejewskiej, kostiumy - Doroty Kołodyńskiej, muzykę skomponował Olo Walicki, a ruch sceniczny opracował Leszek Bzdyl, tancerz, aktor, choreograf, reżyser - założyciel i lider artystyczny Teatru Dada von Bzdülöw.

"Ożenek" w teatrze Studio
1 lutego 2013 roku, godzina 19 to termin oficjalnej premiery (pokaz przedpremierowy przewidziano na ostatni dzień stycznia) spektaklu "Ożenek" Mikołaja Gogola w warszawskim teatrze Studio. Sztuka w komediowej formie przedstawia dylematy panny na wydaniu, Agafii Tichonowny, która szuka odpowiedniego kandydata na męża. Ma to być jednak ktoś, kto poza zmianą stanu cywilnego panienki, przyczyni się do podniesienia jej statusu majątkowego i społecznego. Podobne nadzieje z owym ożenkiem wiążą również potencjalni narzeczeni Agafii. Ona sama decyduje się na oddanie ręki podstarzałemu kawalerowi, piastującemu wysokie stanowisko urzędnicze. Wybranek ucieka jednak sprzed ołtarza. Komedia Gogola, demaskująca obyczajowość XIX - wiecznej Rosji była wielokrotnie inscenizowana w Polsce, także w Teatrze TV, gdzie znakomite kreacje stworzyli m.in. Anna Seniuk, Irena Kwiatkowska, Jan Kobuszewski i Wiesław Michnikowski. W najnowszej realizacji w teatrze Studio zobaczymy Karolinę Gruszkę, Monikę Pikułę, Marcina Bosaka, Łukasza Lewandowskiego, ModestaRucińskiego, Mirosława Zbrojewicza i innych. Reżyserem tej premiery jest Iwan Wyrypajew, jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych dramaturgów, aktorów i reżyserów. Międzynarodowe uznanie przyniósł mu dramat "Sny", w Polsce z powodzeniem grano jego "Taniec Delhi", "Lipiec" czy "Iluzje". Wyjątkowość lutowej premiery w Studio polega na tym, iż Iwan Wyrypajew po raz pierwszy podjął się reżyserowania nie swojej sztuki. W tym dziele poza wspomnianymi aktorami pomogą mu m.in. Anna Met (scenografia) i Katarzyna Lewińska (kostiumy).

"Ja, Feuerbach" w teatrze Ateneum

Następnego dnia po premierze w teatrze Studio na nowe przedstawienie zaprosi teatr Ateneum, od stycznia bieżącego roku kierowany niepodzielnie przez Andrzeja Domalika (zlikwidowano tu bowiem stanowisko dyrektora naczelnego, które od 2008 roku piastowała Sławomira Łozińska). O godzinie 19 na scenie przy ulicy Jaracza rozpocznie się premierowy spektakl sztuki "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta w tłumaczeniu Jacka S. Burasa. Sztuka ta przedstawia w poruszający sposób dramat wybitnego aktora "starej daty", który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. Jest to także przenikliwa opowieść o sztuce zaczynania od początku, o dylematach i rozterkach każdego powrotu, który równie dobrze może być zwycięstwem, co klęską. O "Feuerbachu" w Polsce stało się głośno w 1988 roku, gdy w tytułowej roli na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie wystąpił Tadeusz Łomnicki, który również przedstawienie reżyserował. Podobnie pod tym względem będzie w Ateneum: grający główną rolę Piotr Fronczewski jest także reżyserem spektaklu i jest to jego reżyserski debiut. Do współpracy w tym praktycznie monologu zaprosił on Marię Ciunelis i Grzegorza Damięckiego. Scenografia została opracowana przez Marcina Stajewskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto