Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyklęci? Nie dla wszystkich

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Żołnierze podziemia, czerwiec 1947 r.
Żołnierze podziemia, czerwiec 1947 r.
Po raz trzeci oficjalnie obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony na 1 marca dla upamiętnienia wykonania wyroku śmierci na kierownictwie „Wolności i Niezawisłości”. Ale nie wszędzie.

1 marca 1951 roku stracono członków tzw. IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 roku dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Żołnierze Wyklęci to określenie zbrojnego podziemia antykomunistycznego, walczącego z władzą ludową już po ustaniu działań wojennych. W drugiej konspiracji brali udział głównie byli żołnierze Armii Krajowej, którzy wpierw walczyli o orła a następnie o koronę dla niego.

Imię Żołnierzy Wyklętych nadano ulicom, rondom i szkołom w kilkunastu miast polskich. W innych odsłonięto pamiątkowe tablice. W 2007 roku IPN wystąpił z wnioskiem o postawienie Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Sopocie, ale do dzisiaj nic w tej sprawie nie zrobiono.

Przeczytaj także: https://naszemiasto.pl/pamiec-o-wykletych-sanitariuszka-z-lilijka-w-zyciorysie/ar/c1-4500144

Tegoroczne centralne obchody Dnia „Żołnierzy Wyklętych” odbędą się w Warszawie. O godz. 19:00 odbędzie się Apel Poległych i złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza, następnie zgromadzeni przejdą do Archikatedry św. Jana, gdzie o 12:00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten będzie też obchodzony w innych miastach, ale nie wszystkich. W Poznaniu z tej okazji zorganizowano konferencje naukową „O naszą Niepodległą – czyn niepodległościowy Wielkopolski w XIX i w pierwszej połowie XX wieku”. W Krakowie już o 11:00 rozpocznie się spotkanie kombatantów z mieszkańcami pod dawna siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa przy Placu Inwalidów. Uroczystości zaplanowano tez na Cmentarzu Wojskowym, a po Mszy św. w Bazylice Mariackiej w intencji walczących o wolne Polskę utworzy się patriotyczny pochód ulicami Krakowa do Parku im. H. Jordana. W Sopocie jak co roku zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Sanitariuszki „Inki” – Danuty Siedzikówny.

W Świnoujściu w kościele św. Wojciecha o godz. 17:00 zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę, a o 19:15 w klubie filmowym przy parafii św. Stanisława i Bonifacego rozpocznie się Apel Poległych, a po nim pokaz filmu „Inka”, o Danucie Siedzikównie, sanitariuszce od Łupaszki. Składanie kwiatów, akademie, wystawy, przedstawienia to formy oddawania hołdu żołnierzom drugiej konspiracji w wielu miastach. Natomiast olsztyńscy radni głosami klubu PO odrzucili wniosek oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym.

Cóż, doczekaliśmy się demokracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto