Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadki to największa bolączka sieradzkiej policji

Piotr Andrzejak
Piotr Andrzejak
Specjalny pojazd do obsługi zdarzeń drogowych.
Specjalny pojazd do obsługi zdarzeń drogowych.
O sytuacji sieradzkiej policji, o bezpieczeństwie na drogach i o wyzwaniach dla miasta i powiatu sieradzkiego. Z komendantem Komendy Powiatowej Policji - inspektorem Janem Matusiakiem oraz z naczelnikiem ruchu drogowego - aspirantem sztabowym Januszem Grdeniem, rozmawiają Wiadomości24.pl.

Panie komendancie, jak pan ocenia pracę policji w roku 2007?

- Pracowaliśmy dobrze. Odnieśliśmy kilka sukcesów. Maleje liczba przestępstw pospolitych, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności przestępstw kryminalnych. Zmniejszyła się liczba wypadków z udziałem pieszych. Udało się nam postawić na terenie miasta sześć słupów fotoradarowych.

Jakie plany i cele ma sieradzka policja w 2008 roku?

- Przede wszystkim wzrost efektywności działań policji. Najważniejsze jednak jest to, by udało się nam poprawić pracę policjantów, bo od tego zależy, jak będzie funkcjonowała cała komenda. Jeżeli chodzi o powiat, przeprowadzany jest remont komisariatu policji w Złoczewie oraz modernizacja budynku policji w Błaszkach. Chciałbym również nabyć samochód dla grupy operacyjno-dochodzeniowej.

Co przyniosło panu najwięcej satysfakcji w pracy zawodowej w roku poprzednim?

- Za największy sukces uważam nawiązanie bardzo dobrych kontaktów z samorządami. Tylko poprzez ścisłą współpracę jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo dla mieszkańców miasta i powiatu. Poza tym, zamknęliśmy sprawę grupy przestępczej, która m.in. wymuszała haracze. Prace nad wykryciem i zlikwidowaniem tej grupy trwały przez trzy lata. Na początku 2007 roku urządziliśmy spotkanie z dyrektorami placówek edukacyjnych oraz nauczycielami, w związku z coraz łatwiejszym dostępem młodzieży do narkotyków. Dzięki współpracy ze szkołami, zwiększyła się ilość wykrywanych przestępstw z udziałem nieletnich.

Jaki jest największy problem z jakim styka się sieradzka policja?

- Martwi mnie, że mimo funkcjonujących fotoradarów i pracy policjantów, nie zmniejszyła się liczba wypadków na drogach miasta i powiatu. Być może wina leży w drastycznie zmieniających się warunkach pogodowych. Przyczyną może być również prawo, które jest dość pobłażliwe dla przestępców. Kierowcy nie czują na sobie ciężaru konsekwencji prawnych swoich czynów.

Dowiedzieliśmy się, że komenda dostała nowy samochód. Czy to prawda?

- Dostaliśmy specjalistyczny pojazd do obsługi zdarzeń drogowych oraz ich koordynacji. Samochód zawiera minisekretarkę, czyli fax, ksero, telefon. Dzięki specjalnym miejscom oraz stolikowi można sporządzać pełną dokumentację na miejscu zdarzenia. Możemy również przesłuchiwać osoby bez przewożenia ich do komendy. Samochód posiada kamerę, by można było stworzyć materiał dowodowy. Samochód wyposażony jest w mini elektrownię o mocy 230 V, która zasila maszt do oświetlenia drogi lub miejsca wypadku. Ponadto pojazd posiada specjalne lustro, którym można skontrolować wyciek paliwa lub oleju w innym samochodzie.

Teraz mamy pytanie do naczelnika ruchu drogowego. Jak pan ocenia sytuację na drogach Sieradza i powiatu?

- Cieszymy się, że udało się nam stworzyć program ochrony najmłodszych na drogach. Przy szkołach jest więcej patroli, które czuwają nad bezpieczeństwem naszych dzieci. W miejscowości Zapole stanął fotoradar. Takie same urządzenia postawiliśmy w Słomkowie, Grabowcu i Kamiennej. Ale oprócz sukcesów, są też sprawy które niepokoją. Na ulice wyjeżdża coraz więcej pojazdów, a dróg nam nie przybywa. Wzrosła też o około 10 procent liczba wypadków z udziałem kierowców i pieszych.

A co z pijanymi kierowcami?

- Potrzebna jest głęboka zmiana w prawie. Pijani kierowcy pozostają bezkarni, mimo działalności sądów 24 - godzinnych.

Dziękujemy obu panom za rozmowę.

W tekście umieściliśmy zdjęcia ze stacji monitoringu oraz pokoju operacyjnego, w którym zbiera się m.in. sztab antykryzysowy. Na jednym ze zdjęć przedstawiona jest graficzna mapa przestępstw na terenie Sieradza.

Statystyki wypadków, zabitych i rannych na drogach w powiecie sieradzkim na przestrzeni 5 lat:

2003r - wypadki (84), zabici (16), ranni (100)
2004r - wypadki (81), zabici (10), ranni (94)
2005r - wypadki (80), zabici (18), ranni (99)
2006r - wypadki (69), zabici (12), ranni (89)
2007r - wypadki (87), zabici (17), ranni (108)

Współautor artykułu:

  • Zbigniew Nastarowicz
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto