Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyraź się tańcem. Zgłoś się do akcji tańczMY!

OPRAC.: DM
Jeszcze tylko do 10 kwietnia można zgłaszać wydarzenia do akcji tańczMY, którą Narodowy Instytut Muzyki i Tańca już po raz czwarty organizuje z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. W tegorocznej edycji środowisko tańca będzie solidaryzować się z narodem ukraińskim.

Do tańczMY mogą włączyć się instytucje artystyczne, szkoły i uczelnie, zespoły taneczne oraz organizacje pozarządowe czy grupy nieformalne. Udział oznacza zorganizowanie dowolnego wydarzenia tanecznego: spektaklu, lekcji, warsztatów, pokazów czy performance’ów w trakcie trwania akcji. W ten sposób od 22 kwietnia do 6 maja cała Polska pokaże, jak ważny w życiu każdego człowieka jest taniec, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy stopień profesjonalizacji. Tegoroczna edycja odbywa się w trudnym czasie, dlatego oprócz zjednoczenia pasjonatów tej dziedziny sztuki, ma jeszcze jedno szczególne zadanie. Pragnie podkreślić, że taniec jest jednym z niewielu języków sztuki, który pokonując bariery komunikacyjne i kulturowe poprzez plastyczność ludzkiego ciała, choreografię i muzykę może przekazać nie tylko wyjątkowe emocje ale i ważne uniwersalne przesłania.

- W czasie, gdy tuż za naszą granicą rozgrywa się konflikt zbrojny, poprzez akcję tańczMY chcemy wyrazić solidarność z obywatelami Ukrainy. Miłość do tańca jest tym, co nas łączy, a kiedy tańczymy, otwieramy się na innych i na świat. Pasja pomaga bardzo często przetrwać trudne chwile. Wierzymy, że jednocząc się w ramach tańczMY staniemy się silniejsi i jeszcze bardziej zdeterminowani do niesienia pomocy. – mówi Karol Urbański zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. tanecznych.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zachęca do tego, aby wyrażać swoje wsparcie dla narodu ukraińskiego poprzez realizację flash moba zainicjowanego przez ukraiński portal taneczny Balletristic.com: improwizowanego filmu tanecznego z konkretnym podkładem, czyli dźwiękiem alarmu lotniczego, który w wielu ukraińskich miastach rozbrzmiewa 24 godziny na dobę. Więcej informacji na portalu taniecPOLSKA.pl

Inicjatorką tego działania jest ukraińska dziennikarka Polina Bulat:
-Zapoczątkowując nasz flash mob, chcieliśmy, aby tancerze i tancerki oraz publiczność przekazywali sobie emocje, uczucia, a nawet dźwięki, których bez przerwy doświadczają obecnie Ukraińcy i Ukrainki. Oczywiście, skala tego doświadczenia jest nieporównywalna. Siła tańca tkwi jednak w jego zdolności do przekazywania komunikatów na różnych poziomach percepcji. Chcieliśmy dotrzeć głębiej, niż mógłby to zrobić jakikolwiek nagłówek, dotrzeć nie tylko do umysłów ludzi, ale także do pamięci ich ciał. Ponieważ to właśnie stąd bierze się empatia. - mówi Polina Bulat współpracująca od kilku tygodni z NIMiT.

W poprzednich latach do tańczMY zgłosiły się zarówno największe i najbardziej prestiżowe instytucje artystyczne, uczelnie w Polsce, jak i niezależni artyści, lokalne domy kultury oraz szkoły tańca. Radością z tańca dzielono się podczas spektakli, wydarzeń animacyjno-społecznych i naukowych, warsztatów i konkursów tanecznych w ramach programu.
Formularz, za pomocą którego można zgłosić wydarzenie znajduje się na stronie nimit.pl

Kalendarium akcji zostanie opublikowane na stronie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca już 12.04.2022.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyraź się tańcem. Zgłoś się do akcji tańczMY! - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto