Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa fotografików formalnie nieprofesjonalnych

Redakcja
Tłumy na wernisażu V Dorocznej Wystawy Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim
Tłumy na wernisażu V Dorocznej Wystawy Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim Krzysztof Krzak
Prawdziwe tłumy przybyły w piątkowy wieczór (27 marca ) na wernisaż V Dorocznej Wystawy Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Początki ostrowieckiego fotoklubu sięgają 21 stycznia 2003 roku. To wtedy odbyło się pierwsze spotkanie ludzi, parających się fotografią. Skupili się wokół miejscowego artysty - fotografika, Andrzeja Łady, który kieruje pracami klubu do dzisiaj, pełniąc jednocześnie funkcję kustosza Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ruszyli od razu pełną parą i już w trzy miesiące później zaprezentowali 120 swoich prac w Nowohuckim Centrum Kultury. Wtedy też postanowiono, że każdy rok działalności fotoklubu będzie podsumowany zbiorową wystawą prac jego członków.

Na tegorocznej, jubileuszowej, swoje fotogramy eksponuje 44 fotografików (w większości amatorów), z których najstarszy ma 88 lat, a najmłodszy zaledwie 17. - Fotografia łączy pokolenia! - mówił podczas otwarcia wystawy prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Wilczyński. Autorzy pochodzą nie tylko z hutniczego miasta nad Kamienną, ale także z Kielc, Sandomierza, a nawet Warszawy. Współpracują z łódzką Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania, której wykładowca, Sergiusz Sachno, jest honorowym członkiem Fotoklubu Galeria MCK. - Każdy z tych twórców opowiada własne przeżycia, emocje, własną bajkę - powiedział Sachno podczas wernisażu. - Nie ma tu zdjęć pozbawionych podtekstu, drugiej warstwy, poza kilkunastoma pracami o charakterze dokumentalnym. Wszystkie prezentują wysoki, profesjonalny poziom.
Przykuwają uwagę praktycznie wszystkie fotografie (znać rękę znawcy przeprowadzającego selekcję): i pełne tajemniczości portrety kobiece autorstwa Justyny Łady, i czarno - białe, wiejskie podwórka zatrzymane w kadrze przez Lucynę Malicką, i niezwykle kolorowe ptaki Jarosława Wójcika i Pawła Jabłczyka...

Trudno wymienić wszystkich. Kilkoro z nich zostało w ciągu tych pięciu lat działalności fotoklubu członkami Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), jedna fotografka ukończyła studia kierunkowe na uniwersytecie w Londynie, dwie inne - w Polsce. Wzruszającym akcentem dorocznej wystawy było pokazanie fotografii wykonanych przez zmarłego niedawno Longina Łępicza, człowieka, który był współtwórcą ostrowieckiego środowiska fotograficznego.

Zaproszeni na wernisaż goście podkreślali ogromne zainteresowanie fotografią w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sergiusz Sachno wyznał, że nawet w Galerii ZPAF przy placu Zamkowym w Warszawie rzadko się zdarza tak ogromna frekwencja. To z całą pewnością efekt działalności Galerii Fotografii MCK i jej kustosza, Andrzeja Łady, który od początku wystawiał tu prace takich twórców, jak Edward Hartwig, Adam Bujak, Jan Berdak czy Paweł Pierściński. To pozwoliło stworzyć liczne grono zwolenników sztuki fotograficznej, którzy wypełniają teraz sale galerii.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto