MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa pt. Wokół maltańskiego krzyża na Zamku Królewskim

Maria Brodzka
Maria Brodzka
insygnia wielkiego mistrza
insygnia wielkiego mistrza materialy prasowe
19 października na II piętrze Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto wystawę „Wokół Maltańskiego krzyża”. Po raz pierwszy w Polsce pokazano na niej całość historii zakonu maltańskiego i sprowadzono eksponaty z muzeów na Malcie.

19 października 2012 na II piętrze Zamku Królewskiego w Warszawie otwarto wystawę „Wokół Maltańskiego krzyża”. Po raz pierwszy w Polsce pokazano na niej całość historii zakonu maltańskiego i sprowadzono eksponaty z muzeów w La Valetcie na Malcie i pałacu i willi należących do Zakonu Maltańskiego w Rzymie (Palazzo Magistrale i Villa Magistrale). Oba budynki stanowią własność i jedyne terytorium tego najmniejszego państwa na świecie, mającego swoich ambasadorów, swoją pocztę i monetę. Oficjalna nazwa tego państwa brzmi: Zakon Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim (w Polsce nazywano ich też joannitami). Z Malty przyjechały części zbroi z XVI i XVII w., a także pełna zbroja wielkiego komandora Jean-Jacquesa de Verdelin wykonana we Włoszech z ok. 1580 r. ustawiona na manekinie z 1866 r. Organizatorami ekspozycji są: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zamek Królewski w Warszawie. Zaakcentowano więc związki z Polską i Warszawą poprzez umieszczenie osobnej części poświęconej szpitalowi maltańskiemu z czasów II wojny światowej mającemu siedzibę się przy ul. Senatorskiej 40 (dawny pałac Mniszchów, potem Resursa Kupiecka, a obecnie ambasada Belgii).

Znalazły się na niej autentyczne zdjęcia rentgenowskie z opisami, dokumenty, opatrunki, niemiecka apteczka ułożone na starych metalowych łóżkach szpitalnych. Ze starego odbiornika radiowego słychać nagrany głos siostry proszącej o pomoc dla szpitala we wrześniu 1939 r. Dodatkowo możemy zobaczyć na końcu film pokazujący działalność Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Jest to bardzo prestiżowa organizacja, ale nie obowiązuje już zasada przyjmowania do niej tylko szlachty i arystokracji. Na wystawie można zobaczyć drzewa genealogiczne ozdobione herbami, które dawniej przedstawiali kandydaci. Do najciekawszych eksponatów należą dystynkcje wielkich mistrzów. Jest tu także obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie Pokłon 3 króli Mattego Prettiego malarza, który podobnie jak słynny Caravaggio pracował dla Zakonu. Wystawa będzie czynna do 13 stycznia 2013 r.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto